По фото та кольору розрізу кандидатка біологічних наук та доцентки кафедри біології рослин Київського національного університету ім. Тараса Шевченка Вероніка Джаган впізнала, що це «гіропор синіючий», або як кажуть у народі — «гриб-синяк», пише “Вечірній Київ”
«Цей гриб належить до родини гіропорових порядку болетових або боровикових грибів та трапляється в природі рідко, отже потребує охорони. Вперше був описаний у Франції у 1788 році», — зазначила науковиця.
Цей вид зустрічається в Азії, Австралії, Європі та на сході Північної Америки, зростає на ґрунті, зазвичай у хвойних та мішаних лісах, часто під березою, з якою утворює мікоризу. Його унікальні відзнаки — жовтуватий колір плодового тіла, характерне насичене волошково-синє забарвлення та ніжка з порожнинами.
Реакція посиніння в гриба виникає в результаті окислення хімічної речовини, яка називається «гіроціаніном».
Вероніка Джаган також додає, що хоч іноді синій насичений колір лякає людей, але гриб вважається їстівним, а в деяких джерелах — умовно їстівний з добрими смаковими якостями.
“Синій колір зникає після декількох хвилин обсмажування. Сплутати його з іншими трубчастими грибами практично неможливо», — повідомила співрозмовниця.
Фахівчиня розповідає, що гриб-синяк трапляється в природі рідко, отже потребує охорони. В багатьох країнах світу занесений до червоних списків.
Читайте також: Киян наполегливо просять не їхати за грибами до зони відчуження
Так, в Болгарії, Данії, Франції, Німеччині, Угорщині, Латвії, Нідерландах, Норвегії та Польщі гриб-синяк зазначений під категоріями Endangered («під загрозою зникнення»), Vulnerable («вразливий вид»), Rare («рідкісний») тощо.
Щодо нашої країни, то Вероніка Джаган каже, що зустріти такий гриб — рідкість, але його знаходили та реєстрували в багатьох регіонах України. Найчастіше про поодинокі знахідки гриба-синяка повідомляють з території Житомирщини та Карпат (Івано-Франківська область).
Нагадаємо, раніше ми писали, що робити, аби не отруїтись грибами. Достатньо притримуватись простих правил безпеки: