Кияни просять викупити будинок із “балконом Грушевського” і створити там музей УНР

Автор: Галина Ворона
16:36 31.01.2021

Кияни просять владу міста викупити будинок на розі Софійської та Володимирської вулиць, з балкона якого у 1918 році Михайло Грушевський оголосив про незалежність УНР та Акт злуки УНР і ЗУНР. Наразі будівля знаходиться у критичному стані, хоча мер Віталій Кличко ще у 2017 році обіцяв не допустити її руйнування.

Кияни просять викупити будинок із “балконом Грушевського” і створити там музей УНР

Петиція №10416 з такою пропозицією з’явилась на сайті Київради.

Автор звернення Василь Николишин просить громаду Києва в особі міськголови Кличка та місцевих депутатів розпочати процедуру викупу чи відчуження будівлі на вулиці Софійській, 20/21 на користь киян “у зв’язку з доведенням до критичного стану (відсутня покрівля, конструкції що несуть навантаження піддаються кліматичним впливам)”.

Він наполягає на терміновості таких заходів, адже будинок є визначною пам’яткою Києва та в цілому України, і нагадує, що мер Віталій Кличко у 2017 році пообіцяв не допустити руйнування будинку з “балконом Грушевського”.

 

Довідково. Будівля на вулиці Софійській, 20/21 була зведена у 1869-1870 роках і розташована у буферній зоні Софії Київської, внесеної до переліку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. У 1994 році будинок внесли до списку пам’яток архітектури, у 2005 звільнили від орендарів, відтоді не використовують.  

У 2005 році у Київраду внесли проєкт реконструкції будівлі, що передбачав будівництво 6-поверхового офісного центру зі збереженням кутової частини будинку з балконом, з якого виступав Грушевський. Через протести остаточне рішення так і не прийняли.

Будинок обнесли маскувальною сіткою, а в 2011 році його позбавили охоронного статусу. Однак у 2015 році Київрада ввела мораторій на будівництво у буферній зоні Софії Київської.

У 2017 році будівлю на Софійській обнесли зеленим парканом, а також встановили будівельні риштовання. Крім того, було оприлюднено проєкт будівництва на цій ділянці 10-поверхового офісного будинку із підземним паркінгом. Мер Віталій Кличко тоді пообіцяв не допустити руйнування будинку з “балконом Грушевського”.

У лютому 2018 року на першому поверсі історичної будівлі сталася пожежа.

Читайте також: Збереження культурної спадщини Києва: 64 знакових споруди очікують статус пам’яток

Нагадаємо, “тарілку” на Либідській внесли до переліку щойно виявлених об’єктів культурної спадщини.

Великий Київ у Google News

підписатися