Китай і росія відновлюють переговори щодо будівництва газопроводу «Сила Сибіру-2» — Bloomberg

Китай та росія вирішили повернутися до переговорів щодо реалізації масштабного енергетичного проєкту — газопроводу «Сила Сибіру-2», повідомляє агентство Bloomberg. Цей трубопровід має стати ключовим інструментом для поглиблення енергетичної співпраці між країнами на тлі змін у глобальному газовому ринку.

Проєкт передбачає транспортування до 50 мільярдів кубометрів природного газу щорічно з росії до Китаю через територію Монголії. Загальна довжина маршруту перевищуватиме 6700 кілометрів. Для Китаю це може стати способом зменшити залежність від дорожчого імпорту скрапленого газу, тоді як для москви — це шанс компенсувати втрати на європейському ринку після запровадження санкцій.

Читайте також: ЄС планує повністю припинити імпорт російського газу до кінця 2027 року

Однак реалізація «Сили Сибіру-2» стикається з низкою перешкод. Зокрема, уряд Монголії наразі не включив цей проєкт до свого національного плану розвитку до 2028 року. Також залишаються невирішеними питання ціни й обсягів постачання. Китай наполягає на тарифах, близьких до внутрішньоросійських, що є неприйнятним для «Газпрому» з огляду на високі витрати на будівництво.

Крім того, Пекін не поспішає укладати довгострокові зобов’язання. Китайські компанії активно диверсифікують імпорт газу, підписуючи контракти з Катаром, Австралією, а також США, попри напруження у торгових відносинах.

На тлі рекордних збитків «Газпрому» у 2023 році і скорочення постачань до Європи, Кремль вбачає у «Силі Сибіру-2» стратегічний проєкт, який має допомогти закріпити позиції російського газу на азійському ринку та зміцнити економічні й політичні зв’язки з Китаєм.