Квітка і полон. Хроніки роботи психолога зі звільненими від росіян

Аби вижити у полоні українські військовослужбовиці робили в камерах квіти. Пелюстки виліплювали з хліба, фарбували зубною пастою. Щемливою історією з дозволу жінки, яка повернулася додому, розповів Володимир Багненко – клінічний психолог, який працює у шпиталі.

Подібну квітку, однак з більш якісних матеріалів та вже вдома повернена з полону подарувала Володимиру.

Ми з хліба робили пластилін. Бо хліб там ніякий. Він жахливий, липне і з піском. Ми з нього робили пластилін і з ниє квіти.

А фарбували знаєте як?.. – Зубною пастою. З волосся, яке випадає, робили кисточку. І потім розфарбовували. Брали зеленку у тих, хто там за медицину відповідав. І фарбували ніжку троянди в зелений

Жінка продовжує виготовляти прикраси вдома, під час реабілітації:

І от я зараз тут, вже звільнилась з полону, але це дуже мене відновлює. Продовжую робити ці квіти. Тут вже все у мене є — і навіть пластилін гарний. Це найкраще, що мене відновлює…  Я можу хоч 15 штук за день зробити

Багненко розповідає, що ділиться такими історіями, щоб якомога більше людей розуміли, що полон – це важко, але звільнення можливе:

Це люди, які пройшли найважче, але зберегли гідність і силу. Сталеві люди

Психолог зберігає подарунок від військовослужбовиці на своєму робочому столі. Каже, таку квітку вона робила 2 тижні.

Тепер ця квітка стоїть на моєму столі. І кожен день, коли я працюю – це для мене нагадування про стійкість

Раніше “ВК” публікував рекомендації психолога Володимира Багненка про те, як зняти напругу за 5-7 хвилин за допомогою м’язової релаксації. магістр психології і аспірант інституту психології ім. Костюка поділився рекомендаціям у своєму ТГ-каналі. Також психолог рекомендує одні з найкращих книг про травму і ПТСР, які допоможуть підтримати інших та знайти ключі для себе.