За словами відомого лікаря, дієтолога Оксани Скиталінської, наукою багато разів доведено, що найкздоровішим напоєм для людини є вода. Але можливі і доповнення (саме доповнення, а не заміна) до неї, такі, як зелений та чорний чай, морси без цукру та меду, кава і кваси.
І якщо без морсів спокійно можна обійтися, з’ївши окремо ягоди-фрукти та воду, то квас — це ферментований продукт. Ферментовані (по-модному) чи квашені (по-звичному) страви та напої — дуже і дуже корисні.
Вчені не лише досліджують вплив мікроорганізмів на здоров’я і довголіття, але і вплив деяких бактерій у профілактиці та лікуванні різних видів раку, аутизму, ожиріння, серцево-судинних захворювань, у покращенні роботи мозку, лікуванні депресіїї і тд. Справа дійшла до «мікробіомного інжинірингу», коли виводять мікроорганізми з певними характеристиками, для прицільного використання.
Квас з бузини – класичний ферментований напій.
Містить лактобактерії, які покращують склад мікроорганізмів нашого кишечника. У відповідь ці, добре нагодовані мікроорганізми, виробляють корисні молекули, якіі оздоровлюють нас і омолоджують, роблять нас більш адаптованими до непростого життя з його стресами та інфекціями.
В цвіті бузини є комбінація трьох біологічно активних сполук: кверцетину, кемпферолу, рутину, а також дубильних речовин і вітамін С.
Кверцетин має протинабрякову, спазмолітичну, антигістамінну (протиалергічну), протизапальну дію; зменшує ризик розвитку та прогресування ракових захворювань, запалення в судинній стінці, сповільнює процеси старіння, має противірусну дію (віруси герпесу, парагрипу, гепатиту і навіть COVID19 і тд). І це лише поверхнево та коротко.
Рутин покращує властивості крові, зменшуючи злипання форменних елементів та утворення тромбів.
Кемпферол позитивно впливає на роботу клітин печінки, зменшує ризик раку молочної залози та ревматоїдного артриту.
Антиканцерогенна дія пояснюється тим, що ці речовини активують детоксикацію в печінці та сприяють інактивації мутагенів та канцерогенів.
Загалом квіти бузини мають легку заспокійливу, болетамуючу та сечогінну дію. Корисні при кашлі, хронічних захворюваннях нирок.
Як готувати:
Існує багато рецептів і всі вони хороші, бо в результаті одержується ферментований напій, говорить дієтологиня.
1. Беріть відразу 3-х літрову банку, якщо вдома 2 людини.
2. Наповнюйте її всю суцвіттями, але не битком, вільно.
3. Одну 200 г склянку цукру.
4. Один лимон (треба помити, порізати кружальцями).
Всі інгредієнти змішуєте з теплою чистою не кип’яченою водою, заливаєте суцвіття , перемішуєте і закриваєте марлею. Через 5 днів квас готовий.
Пришвидчений рецепт: додаєте 1 чайну ложку пресованих або сухих дріжджів, попередньо розвівши їх у теплій солодкій води. Через 2 дні квас готовий.
Проціджуєте, розливаєте у пляшки і у холодильник.
Одне побажання від Скиталінської: якщо додаєте цукор, не давайте багато, бо, хоч цукор і буде використаний кисломолочними бактеріями з виділенням вуглекислого газу та все ж забагато цукру то не добре).