Крім Залужного спадок Степанця отримала Могилянка

Автор: Ольга Даниленко
16:31 26.01.2023

Громадянин США українського походження Грегорі Степанець був унікальною людиною, знаючи долю якої можна зрозуміти чому він заповів $1 млн Головнокомандувачу ЗСУ Валерію Залужному та по $2 млн для Києво-Могилянської академії та Українського католицького університету.

Крім Залужного спадок Степанця отримала Могилянка

Він також залишив спадок музичному колективу стародавньої музики з Києва та $1 млн армії оборони Ізраїлю. 

Опонент радянського режиму, математик, фізик, хімік, знавець п’яти мов, програміст Microsoft Грегорі Степанець – людина з великим серцем, доля якого була показовою у радянські часи. У своєму заповіті українець щонайменше тричі згадав про свою батьківщину.

Пан Степанець не хотів якогось піару, а хотів, щоб про нього пам’ятали й він мав змогу наприкінці свого дуже достойного життя допомогти у вирішенні конкретних проблем, які він вважав найголовнішими – свобода України, освіта України, культура України, українська мова. Перед такими людьми можна тільки схилити голову”, – розповів український журналіст Віталій Портніков в ефірі ТК “Еспресо”.

Меценат із Вінниці

Грегорі (Григорій) Степанець народився 8 квітня 1938 року у Вінниці. Закінчив школу з золотою медаллю. Його батько воював у Другій світовій війні й був убитий німцями в жовтні 1941 року.

Григорій з матір’ю були евакуйовані на Урал, де зазнали голоду та інших випробувань. Після закінчення війни вони повернулися до Вінниці.

У місті тоді так само було дуже мало їжі. Вижили лише завдяки тому, що дядько, який воював (був поранений і втратив ногу), ділився з ними військовим пайком.

Степанець закінчив середню школу із золотою медаллю. У 1956 році вступив до Московського державного університету імені М.В. Ломоносова. Там здобув ступінь магістра з математики, ступінь магістра з хімії та ступінь кандидата наук з фізичної хімії.

Після завершення вищої освіти Григорій Степанець працював науковим співробітником в університеті, а згодом – у кількох різних установах старшим системним програмістом і аналітиком.

Детально вивчав іноземні мови. Крім української та російської вільно володів німецькою, італійською та англійською мовами. Переклав декілька книжок.

Підтримував дисидентів та став жертвою КДБ

Працюючи в Геофізичному науково-дослідному інституті в Москві, він підписав листа на підтримку дисидентів. Через це був звільнений радянською владою за сфальсифікованим приводом.

Пізніше зазнав переслідувань КДБ. Більше він працювати не міг. Подав заявку на отримання виїзної візи у США, але отримав відмову.

Тільки після приходу Михайла Горбачова до влади ситуація змінилася, і Григорій Степанець отримав дозвіл виїхати з Радянського Союзу.

Переїзд до США та робота у Microsoft

У 1989 році Степанець приїхав до США – штат Вашингтон (м. Редмонд). На той час йому виповнився 51 рік. Степанець почав працювати розробником програмного забезпечення в Microsoft Corporation.

Разом з колегою вони винайшли патент, переданий Microsoft на декодування кодів даних змінної довжини. Патент був оформлений у 1997 році та стосується техніки декодування данних змінної довжини – йдеться про бінарне кодування інформації у комп’ютерах.

Спадок Залужному та двом українським ВНЗ

Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний не є родичем Грегорі Степанця. На думку генерала, Степанець залишив йому спадок, адже хотів підтримати українське військо у боротьбі з агресією РФ.

Тому Залужний перерахував свій спадок у $1 млн на спецрахунок Національного банку України для збору коштів на потреби армії, що підтверджено SWIFT-повідомленням банку від 5 січня 2023 року.

Також спадкоємцями американця українського походження Григорія Степанця стали Національний університет Києво-могилянська академія (Київ) та Український католицький університет (Львів), яким жертводавець записав у спадок по $2 млн. Про це розповів екснардеп Борислав Береза.  

Це повідомлення – бомба! Залужний третій у списку на спадок. По два мільйони доларів Степанець заповів двом університетам – Могилянці і Українському католицькому університету. Ще один мільйон залишив для армії Ізраїлю ЦАХАЛ”, – розповів Береза на своїй сторінці у Facebook.   

Для обох ВНЗ України пожертва стала приємною несподіванкою. З Григорієм Степанцем в університетах не були знайомі.

Смерть благодійника

 У віці 85 років Григорій Степанець помер у 2022 році.

 На жаль “ВК” поки не вдалося відшукати фото Григорія Степанця в американських ЗМІ та соцмережах. Відома лише адреса у Редмонді, за якою він мешкав разом з дружиною Аллою.

Судячи з некролога на її смерть (23 жовтня 2022 року), Степанець помер наступного дня після дружини. Вони познайомилися у 1959 році під час навчання в університеті.

У нього залишилася донька, внук та правнук.

Родичі Степанця розповіли, що “з любов’ю Григорія до України можна порівняти лише його любов до рослин і дерев”.

Григорій Степанець  до останніх днів згадував про рідну Вінницю.

Великий Київ у Google News

підписатися