Як повідомляться, ще одна церковна назва для Красної гірки – Антипасха. У перекладі ця назва означає “повторення, подоба Великодня”.
В деяких місцевостях Красною гіркою називають Радоницю – особливий поминальний день. За релігійним же календарем Радониця відзначається у вівторок. Цього року це 3 травня.
Як відзначають свято, традиції
Раніше в народі у цей період молодь водила різні ігри. Свято відзначати прийнято шумно і весело – інакше, кажуть прикмети, чекай на неприємності та невдачі.
Місцем святкування в старовину завжди вибирали який-небудь пагорб або височина. А головною забавою вважалося скочування великодніх яєць з цієї гірки. Звідси і народна назва свята. Чим менше підскакує і чим далі покотиться яйце – тим благополучніше видасться життя людини.
Крім того, по обіді дівчата збиралися на лузі в хоровод, обирали найкращу серед себе. Потім хоровідниці перев’язували їй шию, груди, руки й ноги різним зіллям, на голову клали вінок зі свіжих квітів, а до ніг – вінки із зелені. Інші дівчата танцювали навколо неї і співали пісні.
Потім вона роздавала своїм подругам вінки, молоко, сир, масло тощо. Припускають, що цей обряд є відлунням поклоніння якійсь весняній богині.
Також це був період сватань, весіль, адже піст вже закінчився, а період хліборобських робіт ще широко не розгортався.
Прикмети на погоду
- зоряна ніч – до урожайного року;
- зозуля голосно і протяжно розкричалася – до потепління;
- дуб у цей день розпустився – до пригожего літа.
Що не можна робити в цей день
Чоловік і дружина в цей день не повинні сваритися, щоб не накликати біду. На Красну гірку не можна ходити в гості з порожніми руками, стригти волосся і відмовляти сватам. Ще не можна:
- сумувати;
- лихословити і сваритися;
- займатися важкою роботою;
- святкувати наодинці – інакше ще рік без пари проходиш;
- мити голову – до неприємностей на роботі.
До слова, парк “Перемога” потопає у рожевих “хмарках” сакур – фото.