Краса тане на очах. З будинку на Хрещатику демонтували аварійний карниз

Автор: Галина Ворона
17:37 14.12.2021

У Києві останнім часом все частіше фіксують саморуйнування фасадів будівель 1950-х років в ансамблі Хрещатика, Прорізної, Великої Васильківської.

Краса тане на очах. З будинку на Хрещатику демонтували аварійний карниз

Як розповів керівник Ради урбаністики Києва Віталій Селик, напередодні сталось чергове саморуйнування.

На житловому будинку за адресою Хрещатик, 27, що зведений у 1953 році та є пам’яткою архітектури з 1986 року під охоронним номером 165, почав обсипатись керамічний карниз.

Сьогодні там працювала пожежна вишка. Рятувальники КМДА демонтували над 10-м поверхом кілька елементів керамічного карниза, що почав обвалюватися.

Віталій Селик зауважив, що руйнування будівель почалося ще до незалежності. Так, у 1980-ті з фронтону кінотеатру “Київ” демонтували фігуру богині Ніки, а в 1989 обвалився портал Поштамту і поховав під собою 13 осіб. Після цього розібрали подібний портал житлового будинку Хрещатик, 17 (з боку Макдональдса). Також, під час реконструкції Хрещатика у 1998 році з фасадів Пасажу, будинків 23 і 27 зняли декоративні скульптури.

По суті вся краса центральної вулиці країни тане на очах. Для реставрації фасадів потрібно постійно відновлювати втрачені зразки з білої глини зі Слов’янська. Але потрібних виробничих потужностей в Україні, здається, вже немає”, – пише урбаніст.

За його словами, років 15 тому при київському НДІ експериментального проєктування існувала піч, у якій можна було обпалювати керамічні зразки до метра в діаметрі, але, на жаль, її зруйнували.

На думку експерта, відновлення виробництва крупномірної кераміки мало би стати частиною програми Велика Реставрація. Оскільки в багатьох містах України є цінні будинки з подібними елементами, які споруджувалися українськими архітекторами, інженерами, будівельниками а тепер безповоротно розсипаються.

В них виросли тисячі українців. Виховували свій смак. Ми не маємо права втратити ці будинки.
ПС. Ну і окремо Хрещатику треба було б провести легкий ліфтинг і пілінг. Прибрати кондиціонери, білі пластикові вікна, засклені балкони, супутникові тарілки. Натомість повернути дерев’яні рами вікон і ковані решітки балконів”, – додав Селик.

Читайте також: Балконом з неба: в історичному центрі обвалився балкон (відео) 

Нагадаємо, фасад Музею Ханенків також руйнується – його вкривають захисними решітками.

Великий Київ у Google News

підписатися