Як розповідається, багато історичних назв мають дуже логічне і просто походження. Люди називали місцевості залежно від того, де вони розташовані.
Чому Печерськ, Поділ , Сирець, Облонь тощо так називаються?
Наприклад один із найелітніших районів Києва – Печерськ назвали так через те, що він знаходиться зовсім недалеко від печер. А от Подолом стародавні слов’яни називали місцевість під горою, або “по низу”, “по долу”, а на Виноградарі колись вирощували виноград, тому його так і назвали.
На Сирці колись виготовляли необпалену цеглу – сирець. А у районі Біличів було багато білої крейди, білих грибів та білок у лісах. Саме з цим пов’язують історичну назву цієї місцевості.
У козацькі часи на околиці Києва стояли курені – так і з’явилась Куренівка. А на Теремках були розташовані тереми знаті. Биківня отримала свою назву через те, що місцеві жителі замість коней впрягали у вози биків.
Топонім Оболонь пов’язують з італійською Болонью, яке позначає, що “на літо луки розливаються з безліччю озер”.
За переказами на місці Видубичів колись виплив на берег (“Видибай боже”) дерев’яний ідол Перуна, який скинули у Дніпро під час хрещення Русі.
А на місці Жулян у давнину було розташоване святилище слов’янської богині смерті – Желі, але на початку XX ст. один службовець імперської канцелярії переплутав букви у назві і так топонім набув нового варіанту.
Що приховують топоніми Пуща-Водиця, Шулявка, Березняки та Китаїв?
Історики стверджують, що у часи Київської Русі Шулявка називалась Шелвів борок (невисокий лісок із галявинами), але через століття топонім трансформувався у Шулявку.
Пуща-Водиця походить від слова “пуща” – непрохідний ліс, і невеличкої річки Водиці, якої вже зараз нема. А район Осокорків так назвали, бо там росли дерева осокір. Березняки так називаються через березовий гай, який був у цій місцевості.
Вітряні Гори взяли свою назву від того, що розташовані на невеликих пагорбах, де часто дме сильний вітер.
На Солом’янці колись було багато хат із солом’яними дахами. У Бортничах жило багато майстрів, які займались бортництвом – збиранням у лісі меду диких бджіл з бортей.
Воскресенка отримала назву від церкви “Воскресіння Христового”, що на Подолі, якій належали ці землі. А назву Троєщина пов’язують з Троїцьким монастирем.
Топонім Китаїв утворився від давньослов’янського слова “кита” – “зв’язаний в пучок” сніп, а Корчувате – від слова “корч”.
Чому Татарка -це Татарка і звідки йде назва Конча-Заспа?
Цікавим є походження топоніма Конча-Заспа. За твердженням дослідників, у цьому місці козаки вночі напали на сонне польське військо. Тоді польські вартові голосно кричали “Кінчай засипати”, щоб розбудити шляхту.
Подібну історію має і Голосіїво. За легендою, коли напали на Київ татари й поруйнували його, на цій місцевості сильно голосили жителі, оплакуючи полеглих родичів.
Згідно з легендою, місцевість Княжичі походить ще з княжих часів. Тут начебто мав палац Соловей Розбійник.
Берестейка походить від застарілого топоніма Берестя. А Дорогожичі від “Дороги жити” – тут розташовувались маєтки вельмож. Берковець походить від ‘бірка’ – вівця, у цьому районі колись були монастирські пасовиська.
Татарка названа так у 60-ті роки XIX століття, бо на цій місцевості почали селитися татари.