Костел Святого Миколая після трьох років від пожежі так і не відновили, пам’ятка занепадає

Автор: Любава Лисичкіна
21:31 10.09

Кожен день відтягування з відновлювальними роботами призводять до подальшого подорожчання його реставрації, вважає експерт.

Костел Святого Миколая після трьох років від пожежі так і не відновили, пам’ятка занепадає

Про проблему відновлення історичної споруди ідеться у матеріалі Телеграфа.

У ніч з 3 на 4 вересня 2021 року у Києві здійнялася сильна пожежа у знаменитому костелі Святого Миколая на Великій Васильківській.  Споруду на зібрані того року волонтерами та меценатами гроші законсервували, щоб зберегти до початку ремонту і відновлення. Втім, досі не відновили, вона перебуває у критичному стані, а гроші, які жертвували на відновлення будівлі та інтер’єр (а це — більше 30 млн грн) фактично могли “згоріти” марно.  

Віталій Селик, урбаніст, директор і співзасновник Благодійного фонду “Сміливі відновлювати”, повідомив “Телеграфу”, що кожен день затримки у відновленні цієї споруди погіршують її технічний і архітектурний стан.

“Це, звісно, не означає, що ми його втратимо завтра чи післязавтра, а значить, що майбутнє відновлення буде коштувати дорожче. Тобто кожен день відтягування з відновлювальними роботами призводять до подальшого подорожчання його реставрації. Треба розуміти: там у аварійному стані перебуває і електрика, і опалення, і водопостачання. Плюс — у деяких місцях є процеси розмноження грибка. Все це сприяє тому, що стан костелу очевидно погіршується. Тому треба якнайшвидше знайти ресурси, аби розпочати відновлювальні роботи з подальшою реставрацією цієї пам’ятки архітектури”, — сказав експерт.

На думку урбаніста,  для Будинку органної музики облаштувати чи збудувати у Києві окреме приміщення з повноцінним органом та хорошою акустикою, а сам же костел все ж таки було б доречним віддати релігійній громаді. Тим паче, що вони вже більше 20 років говорять, що справді можуть зібрати ресурс на реставрацію храму.

Селик нагадує, що держава на сьогодні володіє великою кількістю історичних пам’яток, які перебувають в не дуже гарному стані. По цьому можна зрозуміти, що держава не є найефективнішим власником історичної спадщини. Тому доречно, якщо є гарні користувачі з хорошою репутацією, передавати їм ці споруди для реставрації та користування. Важливо, щоб пам’ятка архітектури була у постійній експлуатації — тоді вона утримується у належному стані.

Довідково:

Костел Святого Миколая в Києві — один з двох римсько-католицьких храмів у місті, побудованих до 1917 року. Культову споруду зводили у 1899-1909 рр. у неоготичному стилі під керівництвом українського та польського архітектора Владислава Городецького у проєктному співавторстві з С. В. Валовським.

Великий Київ у Google News

підписатися
більше новин