Космічні хмари руйнують космічні апарати, тому їх ретельно відстежують: астроном розповів про Північне сяйво та Венеру над Києвом

Автор: Оксана Тупальська
13:31 24.04.2023

Минулої ночі у небі над столицею можна було побачити одразу два явища – зустріч Місяця з Венерою та Північне сяйво. Про особливість небесних появ кореспонденту «Великого Києва» розповів консультант Головної астрономічної обсерваторії НАН України, автор «Путівника зоряним небом» Іван Крячко.

Космічні хмари руйнують космічні апарати, тому їх ретельно відстежують: астроном розповів про Північне сяйво та Венеру над Києвом

Астроном розповів, що зустріч Місяця з Венерою – явище, яке трапляється 12 разів на рік. І коли небо чисте і безхмарне, його дуже просто побачити. Водночас, аби споглядати у наших широтах Північне сяйво – мусить пощастити. Бо спрогнозувати появу останнього вкрай важко.

«Ми дивимося на небо і бачимо Місяць близько до Венери – але це не означає, що в космосі вони ближче. Просто для нас, з погляду спостерігачів на Землі, місяць, який рухається, проходить по черзі відносно близько від планет сонячної системи. Після Венери Місяць за кілька днів буде видно біля Марсу», – розповів Іван Крячко.

У обсерваторії є власний календар, де вказано космічні явища, які відбудуться у найближчі місяці та навіть роки – і серед них парад планет, який спостерігали 23 лютого, та зустріч Місяця з Венерою, що відбулася в ніч на понеділок, 24 квітня.

Водночас, Північне сяйво – не притаманне для наших широт. Його найчастіше спостерігають ближче до полюсу. Водночас, є обставини, коли його видно і в небі над Україною.

Вчені в усьому світі активно вивчають процеси, пов’язані з Північним сяйвом, бо воно може бути звісткою про небезпеку для дороговартісних космічних апаратів, які запустили з Землі, розповідає Крячко.

Сучасна космічна галузь, яка стрімко розвивається, бере до уваги той факт, що Північне сяйво стає видимим більшій кількості людей, коли від Сонця в бік землі рухається космічний пил. Саме він може зачепити виготовлену людьми техніку та пошкодити обладнання міжнародних станцій.

Що передує появі Північного сяйва?

Спочатку на Сонці стається спалах або викид речовин. Це вилітають частинки – ядра водню. Хмара цих частинок летить в бік Землі. Але коли прилітає – хмара «вдаряється» в магнітосферу.

Північне сяйво на полюсі можна розглядати дещо довше

«Грубо кажучи: Земля – це магніт, а навколо нього діє магнітне поле. Коли заряджені частинки вдаряють в магнітосферу, та починає хвилюватися. Коливання магнітосфери – це і є магнітна буря. Удар може бути легенький, а може бути доволі сильний. Трапляються такі сильні магнітні бурі, які дають ефект аж до України, а буває й південніше», – пояснює Крячко.  

Хоч появу Північного сяйва та потужних магнітних бурь спрогнозувати доволі важко, обсерваторії усього світу ретельно досліджують космічну погоду та дають висновки про стан космічних апаратів, які перебувають на орбіті, та стан небезпеки для них. Водночас, для людей, які спостерігають з землі – видовище є цікавим та вражаючим – є багато охочих сфотографуватися на тлі фіолетового неба та зафільмувати його на смартфони.

Нагадаємо, свідки Північного сяйва на Київщині розповідали, що спалах з’явився всього на декілька хвилин, але це було дуже гарно. Місяць та Венеру, є другим і третім за яскравістю небесними тілами – і їх вночі можна було побачити просто таки з вікон.

Великий Київ у Google News

підписатися