“Раніше батьки зобороняли дітям читати, а діти з ліхтариком читали під ковдрою. Зараз батьки забороняють дітям гаджети, а діти під ковдрою, без ліхтарика, грають в телефоні. Прошу висловити думку фахівця про користь і шкоду для розвитку дитини читання і користування гаджетьми”, – звертається Ольга Олегівна, бабуся семирічного Нікіти до психіатра та психотерапевта.
Олег Тичковський назвав переваги від книгочитання та застосування гаджетів.
Каже, що той, хто гортає книгу, розвиває здібність краще виражати свої думки та збільшує словниковий запас і розуміння мови. А ще – збагачує уяву:
“Книги можуть розширити уяву дитини, допомагаючи їй створювати власні образи і історії”, – говорить Тичковський.
Додатковий плюс книгочитання – розвиток критичного мислення, аналітичних навичок і здатності до розв’язання проблем, підвищення концентрації.
Натомість, діти, які користуються гаджетами, мають більше можливостей доступу до широкого спектру інформації та навчальних ресурсів, швидше засвоюють особливості сучасних технологій, мають змогу вчитися розважаючись:
“Багато додатків та ігор для гаджетів розроблені з урахуванням розваг та навчання, і вони можуть бути корисними для розвитку дитини”.
Мінуси книгочитання – дитина за книжкою менше рухається. А також може почувати себе дещо відірваною від світу, адже ілюзійний світ книжкових історій може значно відрізнятися від реального життя.
Користуючись смартфоном або іншим електронним пристроєм, дитина також робить менше кроків та не має фізичної активності. А від тривалого застосування гаджетів, їй буде складніше заснути та може зіпсувати зір. Важливим недоліком психіатр називає зменшення можливостей суспільної комунікації в реальному житті, замінюючи її перебуванням онлайн.
Нагадаємо, українські автори й художники створили безкоштовні електронні книги для дітей, які можна читати та розмальовувати.