Короткострокові депозити на піку популярності: українці активно вкладають гривні в банки

Станом на 1 червня 2025 року обсяг депозитів фізичних осіб в українські банки становив понад 1,42 трлн грн. За даними аналітиків Центру економічних досліджень та прогнозування Фінансовий пульс”, з початку року обсяг депозитів громадян зріс на 3% або майже на 44 млрд грн. Люди несуть гроші в фінустанови, бо мають що покласти на рахунки, кажуть експерти.

Більше половини вкладів у гривні – на короткі строки з можливістю повертати раніше

Переважну частку вкладів — 65% — складають кошти на вимогу. Частка довгострокових депозитів терміном до одного року становить 25%, ще 10% — депозити на довший час розміщення.

Схильність вкладників розміщувати кошти на короткий термін свідчить про зважений підхід до ризиків, наявність обережних настроїв у фінансовій поведінці, а також порівняно високий рівень дохідності, – , — зазначають аналітики “Фінансового пульсу”.

При цьому стабільне зростання гривневих депозитів — це позитивний сигнал для банківської системи України

Найбільше приросту забезпечили вклади в національній валюті — майже 31 млрд грн. Зокрема, гривневі депозити на термін до одного року зросли на понад 16 млрд грн, що свідчить про збереження короткострокових інфляційних очікувань.

Попит на валютні депозити залишається обмеженим – дані НБУ

Усього за п’ять місяців портфель валютних вкладів зріс на 13,1 млрд грн. З них майже 17,5 млрд грн — це приріст за вкладами на вимогу. Натомість строкові депозити в іноземній валюті терміном до одного року та понад два роки скорочувалася.

Щодо дохідності, то у травні середньозважена ставка за новими гривневими депозитами становила 10,8%. Найвищу ставку — 13,3% — банки пропонували за вкладами на понад два роки. Однак дохід за коротшими вкладами також зріс: середня ставка за вкладами до одного року сягнула 12,4%, а на термін від одного до двох років — 12%.

Що варто враховувати, розміщуючи кошти на депозит

  1. Прогнозувати потреби у вільних коштах на весь строк вкладу — не варто розміщувати всі заощадження, щоб у разі потреби не довелося розривати депозит достроково з втратою доходу.
  2. Оцінити рівень дохідності — це один із ключових чинників вибору депозиту.
  3. Обирати депозити з бонусами та привілеями, які пропонує банк.
  4. Звертати увагу на зручність оформлення — дедалі більше громадян надають перевагу онлайн-вкладам через мобільні застосунки.
  5. Уточнити умови дострокового розірвання або можливості поповнення вкладу.