За словами столичної лікарки Олени Луцької, коли у дитини висока температура, мозок батьків малює страшні картини. А якщо вона не знизилася через 5 хвилин після прийому жарознижувальних до 36,6, більшості батьків одразу хочеться викликати швидку.
Що таке лихоманка?
Лихоманка є нормальною реакцією організму на інфекцію або запалення; підвищення температури тіла полегшує знищення патогенів (бактерій, вірусів тощо).
Чому виникає лихоманка?
Наше тіло має термостат. Це пристрій, який забезпечує певний рівень температури в системі. Він живе в гіпоталамусі і зазвичай підтримує температуру тіла в певному діапазоні.
Коли виявляється запальний або інфекційний процес, організм реагує виділенням запальних маркерів цитокінів. Вони займаються спрямуванням нашої імунної системи: направляють лейкоцити на боротьбу з інфекцією. А також повідомляють гіпоталамус, що потрібно змінити «установлену точку» нормальної температури на термостаті.
Підвищення внутрішньої температури тіла робить імунну відповідь організму більш ефективною. Це збільшує частоту серцевих скорочень і частоту дихання, щоб оптимізувати метаболічну функцію – покращується наповнення киснем та кровотік, що сприяє підтримці імунної реакції. Також підвищення температури робить середовище несприятливим для патогенів.
Регулюючи термостат і змінюючи «установлену точку» – гіпоталамус дає вказівку тілу «підвищити внутрішню температуру». Для цього тіло запускає деякі реакції, як то:
- Тремтіння збільшує теплоутворення в м’язах. Ось чому дитина може тремтіти при підвищенні температури.
- Вазоконстрикція (або звуження кровоносних судин), які проходять до шкіри та кінцівок, допомагає зменшити втрату тепла через шкіру. Ось чому шкіра, особливо рук і ніг, може стати холодною, коли температура підвищується. Це не тривожна ознака. Це нормальний процес підвищення температури – холодні кінцівки.
Ібупрофен і парацетамол дозволені в дитячому віці. Інші можуть нашкодити.
Температура не має знизитись на 36,6.
Важливі умови середовища : температра в кімнаті 19-21, вологість 50-60.
Важливо багато пити. Оскільки розхід рідини через температуру збільшується і дитина може зневоднитись.
Луцька зазначає, що лихоманка внаслідок інфекції зазвичай не завдає шкоди мозку. Навіть фебрильні судоми, які виникають через швидке підвищення температури тіла, не викликають «пошкодження мозку» (хоча вони дуже тривожні для батьків).
Чи потрібно будити дитину, яка спить, щоб перевірити її температуру?
Ні. Не потрібно будити спокійну дитину просто для того, щоб перевірити її температуру, за винятком випадків, коли їй менше 3 місяців або у неї є захворювання, за яких важливо знати, чи є у неї лихоманка.
Прохолодні ванни, душ, обтирання можливі тільки, якщо у дитини гаряче тіло. При спазмі судин (а це проявиться тремтінням і холодними кінцівками) – може завдати дискомфорту в сприяти ще вищому підвищенню температури. Уксус, горілка – токсичні і всмоктуються через шкіру. Не робіть цього.
Но-шпа не впливає на судини.
Де міряти температуру?
Американські рекомендації є такими, що ректальна температура є більш точною. Також точною є варіант вимірювання в паховій западині електронним термометром. Лікарі частіше рекомендують саме цей варіант, як найменш стресовий.
Безконтактні термометри допоможуть приблизно зорієнтуватися, але вони менш точні.
Проте, більше важливо, як дитина себе почуває, які є ще симптоми, ніж самі цифри на термометрі.