Коли плутають симптоми мавпячої віспи, COVID-19 і лихоманки Західного Нілу та лікуються хибно

Автор: Оксана Тупальська
00:04 22.09

У серпні та вересні інфекціоністи країни виявляють низку хвороб, які раніше не діставалися наших земель. Недуги мають подібні симптоми, тому правильний діагноз не одразу можуть поставити не лише хворі, але навіть лікарі. Які ознаки змушують плутатися хворих та медиків розповів головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.

Коли плутають симптоми мавпячої віспи, COVID-19 і лихоманки Західного Нілу та лікуються хибно
Світлодіодне освітлення
Чи є у мавпячої віспи, COVID-19 і лихоманки Західного Нілу схожі симптоми?
 
Частково схожі симптоми можуть бути у лихоманки Західного Нілу і COVID-19, тому що лихоманка часто проявляється у грипоподібній формі. Це різке підвищення температури, яке може тривати певний час. Тоді дійсно людина може вважати, що вона хворіє на звичайний грип, ГРВІ, COVID-19 або іншу респіраторну інфекцію. Віспа мавп на них не схожа, – каже Ігор Кузін.
 
Найнебезпечнішою поміж трьох інфекційних хвороб санепідеміолог вважає COVID-19, бо він продовжує ширитися територією України і всього світу. І ті люди, які ще не отримали повного курсу щеплення проти COVID-19, мають суттєві ризики важкого перебігу хвороби, зокрема від штаму FLiRT.
 
Лихоманка Західного Нілу також досить загрозлива, тому що середньостатистична летальність перебуває на рівні 17%, і це дуже високий показник. Хочу нагадати, що оцінка для COVID-19 перебувала на рівні 2%. Та водночас лихоманка Західного Нілу достатньо рідко переходить в епідемічні форми, коли охоплюються великі верстви населення, – говорить Кузін.
Віспа мавп найчастіше протікає у легкій формі або в формі середньої важкості. Форми, які характеризуються важким клінічним перебігом, найчастіше реєструються у пацієнтів з імунною супресією на фоні, наприклад, променевої терапії, у людей, які мають важкі супутні неінфекційні захворювання, зокрема онкологічні. Тому у таких людей можливий важкий перебіг. Але летальність невелика. Зараз вона, за даними з африканського континенту, менша за 1%.
 
Як люди підхоплюють смертельні інфекції: 
 
COVID-19 передається в нас повітряно-крапельним шляхом. Для мавпячої віспи основний механізм передачі – статевий та контактний, але при тривалому контакті. Також деякі країни реєструють внутрішньогоспітальні спалахи, коли медики не дотримуються правил інфекційного контролю.
Лихоманка Західного Нілу – це захворювання, яке передається комарами. Тому це три абсолютно різних захворювання з погляду саме чинників передачі.
 
З якою із цих хвороб потенційно буде найважче справитися українській медичній системі?
 
Жодна країна не досягла повноцінної елімінації коронавірусу. Він стає рутинним елементом кожного зимового сезону. Тому COVID-19 буде з нами на постійній основі. І ми будемо постійно спостерігати мутації.Лихоманка Західного Нілу, скажімо, піддається засобам індивідуального захисту. Також можливо проводити більш системні заходи, які пов’язані з ліквідацією популяцій комарів або з осушенням водойм. Мавпяча віспа – ми реєстрували випадки на території України у 2022 році, і тоді в нас було зареєстровано три хворих. Після епідрозслідування пацієнтів виписали, і нових випадків вдалося не допустити.

Великий Київ у Google News

підписатися