Коли переводять годинник на зимовий час: як впливає на здоров’я переведення стрілок

Автор: Любава Лисичкіна
17:22 23.10.2021

У ніч проти 31 жовтня, неділі, о 4 годині ранку українці переходять на зимовий час, тобто переводять стрілки годинника на 1 (одну) годину назад.

Коли переводять годинник на зимовий час: як впливає на здоров’я переведення стрілок

Цьогоріч українці перейдуть на зимовий час уночі проти 31 жовтня, о 4 годині ранку. Таким чином наступна доба у вихідний день автоматично збільшиться на годину.

Історія появи «зимового» часу

Перехід на зимовий та літній час було запроваджено в 1981 році з метою заощадження електроенергії. Тому восени стрілки годинника переводять на зимовий час — на годину назад, а весною — на літній, на годину вперед. 

«Літній» і «зимовий» порядок обчислення часу вперше був запроваджений у Великій Британії в 1908 році для економії та раціональнішого розподілу електроенергії впродовж доби.

Зазначимо, що переведення годинників в Україні на зимовий і літній час здійснюється майже чотири десятиліття, і за традицією стрілки зрушують восени та навесні – в останню неділю жовтня і в останню неділю березня.

Вплив на здоров’я людини

З приводу доцільності переведення годинників на літній та осінній час ведеться безліч суперечок. За останні роки все більше країн стали відмовлятися від цієї традиції через низьку ефективність і шкоду для здоров’я. 

За даними вчених, сезонне переведення годинників негативно впливає на здоров’я, бо змінює біологічні ритми людини.  Зокрема, є чимало думок медиків  про те, що переведення стрілок годинника на годину назад провокує розвиток імунних і серцево-судинних захворювань. Крім цього,  викликає загострення хронічних хвороб, порушення сну та може стати причиною осінньої депресії.

Як пережити перехід на зимовий час без стресу

Готуватися до переходу на зимовий час потрібно заздалегідь, бо на адаптацію до нового часу людині необхідно до 1,5 місяців. Для цього необхідно:

  • дотримуватися культури сну
  • заздалегідь починати прокидатись та лягати спати трішки раніше
  • змістити свої звичні процеси — робити всі фізіологічні процеси у такому ритмі, як це було раніше

Чи буде «зимовий» час відмінено?

Верховна Рада у березні поточного року відправила на доопрацювання в комітет законопроєкт №4201 «Про обчислення часу в Україні», який пропонує скасувати сезонні переведення годинників і, таким чином, залишити в Україні «зимовий» час.

До слова, станція “Академіка Вернадського” відкрила кілька секретів свого шефа.

Великий Київ у Google News

підписатися