Про це ідеться у матеріалі журналістів «Схем» (проєкт Радіо Свобода).
Мова йде про Олександра Рудника, призначеного Міністерством культури та інформполітики. Саме він не бачить причин для відселення церковників УПЦ (Московського патріархату) із території заповідника та намагається будувати нормальні взаємовідносини заповідника з усіма користувачами і орендарями.
Відповідаючи на запитання, чи має монастир УПЦ (МП) і надалі перебувати на території Національного заповідника «Києво-Печерська лавра», Рудник зазначив, що «юридично це питання до Кабінету міністрів». На уточнювальне запитання, яка його позиція як керівника заповідника щодо перебування монастиря УПЦ (МП) у Лаврі, Рудник відповів: «А чому я маю бути проти?».
Відомо, що у 2019 році Рудник отримав нагороду з рук намісника Успенської Києво-Печерської лаври владики Павла. Але чиновник не бачить у цьому конфлікту інтересів. Більше того, за часів перебування його на посаді, з 2017 року на території Лаври звели дзвіницю на пам’ятці архітектури «Лікарня з церквою» без погоджень держави та ЮНЕСКО та економічний корпус – на території Лаврського заповідника
Головний архітектор Києво-Печерського заповідника Яків Діхтяр (досі перебуває на посаді) пояснював, що зведення церковної бані на «Лікарні з церквою» неможливо зупинити, бо її «зводили в неробочі дні».
Наприкінці листопада Служба безпеки України повідомила про контррозвідувальні заходи на територіях Києво-Печерської лаври у Києві, Корецького Свято-Троїцького монастиря, у приміщеннях Сарненсько-Поліської єпархії на Рівненщині, Чернівецько-Буковинської єпархії УПЦ (МП) на Буковині і в Івано-Франківській єпархії УПЦ (МП).
1 грудня 2022 року на засіданні РНБО президент України Володимир Зеленський доручив Кабміну «забезпечити перевірку наявності правових підстав і дотримання умов користування релігійними організаціями майном, яке перебуває на території Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника».