Карантин, день 343. Хто може бути суперрозповсюджувачем коронавірусу

Автор: Галина Ворона
08:24 18.02.2021

Якщо хворому з коронавірусом багато років, він має зайву вагу, а хвороба у самому розпалі, то він поширюватиме інфекцію особливо ефективно.

Карантин, день 343. Хто може бути суперрозповсюджувачем коронавірусу
Світлодіодне освітлення

Як пише Урядовий кур’єр, такий висновок зробили вчені з США, з’ясувавши під час експерименту, яка категорія інфікованих коронавірусом людей видихає найбільше аерозолів, що несуть частинки SARS-CoV-2.

Людина з інфекцією заразна для оточуючих. Але заразність може бути різною. Якщо інфекція тільки-тільки потрапила в організм, то хворий поширюватиме її менше, ніж той, хто хворіє давно. І якщо інфекція вражає дихальні шляхи, то більш заразним виявиться той, хто сильно кашляє та чхає, ніж той, хто переносить хворобу безсимптомно. Загалом, фактори можуть бути різні.

Коли йде мова про коронавірус SARS-CoV-2, то тут все вирішує саме дихання: вірус поширюється з аерозольними крапельками, які ми видихаємо, викашлюємо або вичихуємо. Співробітники Тулейнського університету разом з колегами з Гарварду та інших наукових центрів вирішили з’ясувати, хто видихає більше аерозольних крапель. У дослідженні брали участь майже 200 здорових осіб. З’ясувалося, що найбільше крапель видихають люди похилого віку з надмірною вагою. Різниця в кількості крапель між ними і всіма іншими була втричі більшою.

Новий експеримент показав, що фенотип людини дійсно підвищує ризики інфікування. Спостереження виявили, що вік, індекс маси тіла та інфекція COVID-19 корелює зі схильністю видихати більше небезпечних аерозолів. Оцінка проводилася за шкалою більше або менше 156 частинок на літр повітря. Таке порогове значення вчені визначили через те, що люди вище цього рівня видихали 80% аерозолів від загальної кількості частинок від усіх добровольців. З’ясувалося, що таких людей було всього 18%, що відповідає правилу 20/80, коли 20% інфікованих заражають 80% здорових людей.

Очевидно, вік і надмірна вага так впливають на дихальну систему, що у видиху утворюється більше пари. Можна припустити, що якщо літня і повна людина заразиться SARS-CoV-2, то поширювати його вона буде інтенсивніше. Однак, поки що вдалося встановити, що повні та люди похилого віку без дихальних інфекцій видихають більше аерозольних крапель.

Наша робота демонструє, що молоді і здорові люди, як правило, вироблять менше аерозольних часток, ніж старіші і менш здорові люди, проте будь-яка людина може наражати оточуючих на інфікування”, – кажуть дослідники.

Примітно, що кількість видихуваних частинок була збільшеною і серед безсимптомних людей. Стать людини не впливала на кількість видихуваних частинок. Також цікаво, що коли вчені проводили аналогічні експерименти з приматами, зеленими мавпами і макаками резусу, яких заражали SARS-CoV-2, з’ясувалося, що кількість аерозолів у тварин досягало пікового значення через тиждень після інфікування, але знижувалося до нормального рівня через два тижні.

Причому в міру розвитку інфекції крапля ставала менше, а чим менша крапля, тим глибше в дихальні шляхи вона може проникнути. Капель на видиху ставало більше навіть у тих випадках, коли інфекція протікала безсимптомно.

Така ж закономірність була і з мавпами, зараженими туберкульозом: найбільше крапель тварини видихали на піку інфекції. Очевидно, обидві інфекції, і бактеріальна (туберкульоз), і коронавірусна, однаково діють на слизову дихальних шляхів, так що її крапельки починають легко переходити в повітря, що видихається – наразі, так відбувається у мавп.

Недавні дослідження показують, що ризики розповсюдження COVID-19 можуть нести навіть вже вакциновані люди, оскільки теперішні вакцини не такі ефективні проти мутованих варіантів SARS-CoV-2.

Нагадаємо, наступного тижня в Україні знову почне діяти адаптивний карантин з традиційним поділом на зони.

Великий Київ у Google News

підписатися