Карантин, день 182. Грип та COVID-19: як розрізнити та як діяти

08:16 10.09.2020

Осінь тішить приємною прохолодою, свіжими й ароматними фруктам, овочами, атмосферою легкої меланхолії за літом, що минає. Але з початком перших холодів спостерігається  підйом захворювань на гострі респіраторні вірусні інфекції та ще й в період пандемії коронавірусу, який зовсім не бажає здавати позиції. Симптоми ГРВІ, грипу та COVID-19 подібні. Як їх розрізнити? Як захиститися? Чи можна захворіти одночасно на грип та коронавірус?

Карантин, день 182. Грип та COVID-19: як розрізнити та як діяти

Про це розповіла лікар-імунолог Ірина Грабовська-Микитюк.

Для грипу характерні:  різкий початок захворювання із підйому температури до високих показників, виражена «ломота» в тілі, біль голови та м’язів, можливі світлобоязнь та сухий кашель із болем в грудях. Небезпечний грип своїми ускладненнями – пневмонією (запаленням легень), яка уражає обидві легені, що проявляється задишкою, сильним нездужанням, болючим кашлем. Для людей із груп ризику  така пневмонія може закінчитись смертю, особливо якщо за допомогою звернутися із запізненням.

ГРЗ/ГРВІ зазвичай проявляються поступовим початком, підвищенням температури тіла до 37.2-37.9°С), нежитем і болем в горлі, помірною загальною слабкістю. Вимагає ліжкового режиму, пиття та  прийому ліків, які полегшують симптоми.

Коронавірус SARSCoV-2 має досить різноманітні прояви, які схожі на прояви грипу та ГРЗ: підвищення температури тіла, загальне нездужання та слабкість, сухий кашель, що часто супроводжується болем за грудиною, часто тимчасова втрата нюху і смаку. Тобто розрізнити ці інфекції буває досить важко, особливо якщо вони протікають у «стертих» формах або «спотворюються» ліками, які люди приймають на власний розсуд чи з приводу інших захворювань, на які хворіють.

З іншого боку, грип та ГРВІ не вимагають самоізоляції контактних, на відміну від коронавірусної інфекції, та сама людина, яка перехворіла на грип чи ГРЗ, може виходити на роботу, як тільки почуватиметься задовільно.

Ситуація складається найгірше, якщо людина хворіє на грип та COVID-19 одночасно (і на початку пандемії коронавірусної інфекції такі випадки траплялися нерідко), оскільки стан  хворого тоді зазвичай досить важкий – обидва віруси уражають легені. Пацієнт потребує госпіталізації та кисневої підтримки, для лікування застосовується значно більше ліків, прогноз для видужання погіршується, особливо якщо пацієнт із групи ризику.

Що робити, аби до початку епідсезону підійти максимально підготовленим і захищеним? Однозначно, слід дотримуватися соціального (фізичного) дистанціювання та користуватися засобами індивідуального захисту ретельно і відповідально (правильно носити маску, мити руки і застосовувати санітайзери  при потребі), уникати скупчень людей і контактів із тими, хто має ознаки хвороби.

Найефективнішим способом профілактики грипу є вакцинація. Вакцина від грипу щороку виготовляється нова, залежно від того, які типи вірусу грипу будуть найпоширенішими у нашій півкулі за прогнозами. Зважаючи на пандемію, вакцинуватися від грипу необхідно аби запобігти інфікуванню обома вірусами одночасно. Доречною в період пандемії також буде вакцинація від пневмококів, яка запобігає  виникненню пневмокової пневмонії, яка може ускладнювати перебіг грипу, COVID-19 чи ГРВІ. 

Отже, аби підійти до сезону грипу та ГРВІ у повному озброєнні, необхідно зробити щеплення від грипу і пневмококів, запастися масками й антисептиком, уникати скупчень людей, добре харчуватися та не перевтомлюватися.

Нагадаємо, в жовтні місяці цього року очікують максимальні показники за кількістю хворих на коронавірус. А рекорди триватимуть щодня майже до березня.

Великий Київ у Google News

підписатися