Медики нагадують, що 70% випадків виявляються вже на 3-4 стадіях, відтак варто дбати про профілактику вчасно.
Які симптоми можуть свідчити про онкозахворювання:
- Потемніння сечі та/або білий колір калу
- Швидка втомлюваність, постійна слабкість
- Нудота, болі або дискомфорт у животі
- Пожовтіння шкіри та склер
Які способи виявлення раку на ранніх стадіях:
- Біохімічні аналізи крові
- Візуальна діагностика: рекомендовано відвідувати сімейного лікаря та проходити УЗД органів черевної порожнини раз на рік;
- Магнітно-резонансна холангіопанкреатографія (МРХПГ) або компʼютерна томографія
- (КТ) з контрастним підсиленням – найбільш точні методи візуальної діагностики, проте про їх необхідність краще запитати у лікаря.
Близько 10% усіх злоякісних новоутворень печінки та 0,1% усіх онкологічних захворювань в Україні становить холангіокарцинома.
Факторами ризику холангіоцелюлярної карциноми є:
- Наявність у людини первинного склерозуючого холангіту – найбільшого фактора ризику. Пацієнтам рекомендують щорічне МРТ або МРХПГ (магнітно-резонансна холангіопанкреатографія);
- Хронічні захворювання печінки – цироз, гепатит В або С;
- Аномалії жовчних шляхів – кісти або камені жовчних протоків;
- Робота з хімічними речовинами – наприклад, вплив толуолу або вінілхлориду.
“Загалом у Національному інституті раку було зареєстровано 367 таких епізодів, що в рази перевищує показники попередніх років, коли медичну допомогу тут отримали лише 33 пацієнти. Найбільше пацієнтів зареєстровано в Києві (18 осіб), Вінницькій (5), Дніпропетровській (7) та Донецькій (7) областях”, – каже Олена Єфіменко, генеральна директорка ДНП “Національний інститут раку
Та додає:
“Ці дані вкотре підкреслюють необхідність ранньої діагностики, доступу до сучасних методів лікування та підвищення ОНКОобізнаності населення“.
ДНП Національний інститут раку” разом з ГО “Українська спілка онкохірургів” та KNSKA Agency за кошти освітнього гранту, наданого ТОВ “Серв’є Україна” розробили цикл з 5 відеопрограм про цю хворобу в межах інформаційного відеопроєкту “ОНКОсвідомість”.
На YouTube каналі проєкту, починаючи з 20 лютого, кожні 2 дні будуть з‘являтися програми про холангіокарциному, щоб розповісти про неї пацієнтам, які вже хворіють, їхнім родичам, знайомим, лікарям, задля підвищення онконастороженості в суспільстві та сприянню ранній діагностиці. Також на каналі вже є попередні цикли програм про колоректальний рак та рак підшлункової залози.