Хто власник найвищої будівлі у Києві?

Автор: Ольга Даниленко
11:07 19.03

Віктор Поліщук – доларовий мультимільйонер із “російським шлейфом”, який збагатився у часи втікача Януковича, власник столичних “Гуліверу”, “Ельдорадо” та збанкрутілого банку “Михайлівський” заборгував державі близько 14 млрд грн, однак купує люксові авто. А воєнний стан і призовний вік не заважають Поліщуку вільно їздити за кордон на підставі документів з ознаками підробки. Як “водій-волонтер” він так і не привіз допомогу для ЗСУ.

Хто власник найвищої будівлі у Києві?

Будівництво київського торговельно-розважального та бізнес-центру “Гулівер” фінансували державні “Ощадбанк” й “Укрексімбанк”. Попри аномально низьку відсоткову ставку та термін погашення у чверть століття, структури Віктора Поліщука на цілий рік зупинили повернення боргу.

Менеджмент держбанків не застосував до нього жодних штрафних санкцій та досі не розпочав примусове стягнення боргів або застави по кредиту.

Однак, поки одні структури Поліщука не повертають борги державі, інші – витрачають десятки мільйонів гривень на купівлю елітних автомобілів, на яких пересувається сам бізнесмен та його охорона.

Також Поліщука вносили у систему “Шлях” і як водія-волонтера, і як водія компанії з вантажних перевезень – але він не привозив ані заявлену гуманітарну допомогу, ані комерційні вантажі.

Фото – київський бізнесмен Віктор Поліщук (фото з відкритих джерел)

Невиконання публічно взятих зобов’язань щодо підтримки ЗСУ ставалося із введенням в оману численних клієнтів мережі “Ельдорадо”, що також входить в бізнес-імперію Поліщука.

Після широко розрекламованої акції “Техніка, що рятує життя військовим”, за якою “Ельдорадо” зобов’язалась спрямувати 0,5% з продажів на потреби армії, мережа не виконала заявленої обіцянки та не передала жодних коштів.

Про діяльність бізнесмена Віктора Поліщука та його схеми виїзду за кордон під час воєнного стану йдеться у розслідуванні журналістів “Схеми” (проєкт “Радіо Свобода”), детальніше у матеріалі “ВК”.

Бізнесмен з “російським шлейфом” – зв’язок з Януковичем та Медведєвим

Пік розвитку бізнесу Віктора Поліщука припав на часи президентства Віктора Януковича. А самого Поліщука називали одним із “гаманців” так званої “Сім’ї” – олігархічно-політичного клану колишнього президента-втікача.

Напередодні повномасштабного вторгнення РФ в Україну він посідав 36 місце у списку найзаможніших українців у рейтингу Forbes. Поліщук – власник столичних торговельно-розважального та бізнес-центру “Гулівер”, мереж супермаркетів електроніки та побутової техніки “Ельдорадо” й збанкрутілого банку “Михайлівський”.

Його дружина Лілія Різва племінниця дружини Дмитра Медведєва – експрем’єра РФ, а нині – заступника голови Ради безпеки РФ, який постійно лякає світ застосуванням ядерної зброї проти України.

Фото: дружина Поліщука Лілія Різва (фото з відкритих джерел)

Віктор Поліщук став відомий вже після втечі Януковича до Росії. У 2016-му Нацбанк визнав неплатоспроможним банк бізнесмена “Михайлівський”, та звинуватив його у виведенні активів на пов’язані структури. Тоді банкрутство “Михайлівського” супроводжувалося масовими акціями вкладників банку з перекриттям головної вулиці Києва – Хрещатика.

Судовий розгляд щодо обвинувачених топменеджерів банку досі триває. Але самому Поліщуку вдалось уникнути статусу фігуранта кримінальної справи про розкрадання коштів “Михайлівського”.

Поліщук не розірвав зв’язки із РФ після анексії Криму та розв’язання війни на Донбасі у 2014 році. За даними журналістів, він неодноразово літав до Москви щонайменше шість разів протягом 2016 -2018 років.

Скриншот журналістів “Схеми” (проєкт “Радіо Свобода”)

Його дружина Лілія Різва після 2014 року літала в Росію щонайменше двічі – у лютому 2018-го та у червні 2019 року.

Бізнес за гроші українців

Перлиною бізнесу Віктора Поліщука є один з найвищих хмарочосів України – київський торговельно-розважальний та офісний центр “Гулівер”, який зводився саме за гроші державних банків – “Ощадбанку” та “Укрексімбанку”.

Торговельно-розважальний та бізнес-центр “Гулівер” (фото з відкритих джерел)

На сьогодні структури Поліщука заборгували перед держбанками близько 14 мільярдів гривень.

За десять років держбанки декілька разів переглядали умови кредитування, щоразу на все вигідніші умови для Поліщука. Остання реструктуризація щодо умов кредиту відбулась у 2020 році.

Журналісти отримали ексклюзивні копії детального плану реструктуризації. Вона передбачає відтермінування погашення боргів ще на чверть століття – аж до 2044 року. При цьому відсоткову ставку по кредиту знизили майже втричі – тепер вона складає лише 3,65% річних.

Скриншот – ексклюзивні копії детального плану реструктуризації

На думку фінансового аналітика Іван Угляниця, держава в особі “Ощадбанку” та “Укрексімбанку” у черговий раз підіграла власнику “Гуліверу”.

“Я б загалом не називав цю історію реструктуризацією. Фактично це просто перенесення строків погашення на 20+ років в майбутнє і зменшення ставки на рівні, які набагато нижчі за ринкові. Для порівняння, згідно з даними НБУ, в період проведення цієї реструктуризації середні ставки по кредитах комерційним великим підприємствам складали 9,1%, а по діючих кредитах 10,9%. При тому для гривневих кредитів ставка була 15,2%, а для валютних – 5,7%. В цьому ж випадку встановлена єдина ставка й для валютної і для гривневої частини заборгованості в розмірі 3,65%”, – пояснив аналітик.

Однак, попри такі пільгові умови, власник “Гуліверу”, з початку 2022-го взагалі припинив повертати гроші державі. Щомісячні виплати поновилися лише у 2023 році, і те не в повному обсязі. На початок 2024 року власник “Гуліверу” протермінував план погашення боргу на близько 500 млн грн, із загальних 14 млрд грн, які він ще має повернути “Ощадбанку” та “Укрексімбанку”.

При цьому, менеджмент державних банків не скористався жодним з механізмів примусового стягнення, хоча мав такі в арсеналі.

“Гулівер” не мій – дружини

Віктор Поліщук публічно відхрещувався від того, що є власником “Гуліверу”. Їм керує його дружина Лілія Різва, а формальним власником компанії “Три О” – в реєстрі зазначений її двоюрідний брат.

Втім розслідувачі отримали договір поруки по кредиту за “Гулівер”, особисто підписаний Віктором Поліщуком.

Скриншот – договір поруки по кредиту за “Гулівер”

Згідно з документом, Поліщук особисто поручився повернути держбанкам щонайменше 207 млн дол. у разі, якщо компанія “Три О” порушить свої зобов’язання перед держбанками.

В “Ощадбанку” журналістам пояснили свою неготовність займатися примусовим стягненням застави або грошей із Віктора Поліщука тим, що застосування цих варіантів врегулювання “означатиме фактичне припинення відносин із боржником у ситуації, коли він згоден та готовий співпрацювати з АТ “Ощадбанк” щодо погашення заборгованості”. Також додали, що при роботі з проблемними кредитами не можуть ігнорувати такі фактори як широкомасштабна військова агресія Росії та пандемія COVID-19, які негативно вплинули на український бізнес.

Значні пільгові умови реструктуризації боргу для позичальника у банку пояснили: “перебування боржника у критичному фінансовому стані”.

В “Укрексімбанку” про пільгові умови для Поліщука зауважили, що умови реструктуризації залежать від виду діяльності, поточного фінансового стану боржника, перспектив відновлення бізнесу та фінансового навантаження.

Втім, керуючий директор компанії Colliers в Україні Олександр Носаченко зазначив: “Останні два роки були складними для торговельної та офісної нерухомості Києва. Але для “Гулівера”, який розташований прямо в центрі столиці, ситуація краща, ніж в середньому на ринку. Такі об’єкти як “Гулівер”, як правило, мають вакантність близько 10-15%. Тобто вона не критична”.

Також журналісти разом з фахівцями у сфері ринку нерухомості із міжнародної компанії Colliers підрахували, що такий торговельно-офісний комплекс як “Гулівер” у сьогоднішніх умовах може заробляти понад 22 млн дол. на рік.

Купівля елітних авто замість повернення боргів

У травні 2023 року детективи Бюро економічної безпеки виявили масштабну схему приховування прибутків від діяльності “Гуліверу”.

А ще у березні 2022-го, на другий місяць повномасштабної війни, співробітники Державного бюро розслідувань повідомили, що запобігли спробі незаконного вивезення із країни трьох елітних авто Rolls-Royce на підставі підроблених документів. Сумарна вартість автівок 50 млн грн. Правоохоронці заявили, що два з них оформлені на фірму “людини, пов’язаної з одним із високопосадовців РФ”.

Мова йшла про Віктора Поліщука – його дружина Лілія Різва є племінницею Світлани Медведєвої – дружини заступника Радбезу РФ.

Фото – ДБР

Так, два з трьох Rolls-Royce, яким не дали виїхати працівники ДБР, записані на фірму “Карпе ренталс”.

Фірма має прописку у “Гулівері”. А її формальною власницею в реєстрі вказана 59-річна Катерина Кузьменко із села Перегонівка Кіровоградської області. Катерина Кузьменко – двоюрідна сестра Поліщука. Поліщук і пересувається на автомобілях, записаних на “Карпе ренталс”. До в повномасштабного вторгнення журналісти фіксували його на одному з вищезгаданих Rolls-Royce.

Сьогодні “Карпе ренталс” є власником 36 автомобілів, більшість із яких відносяться до “преміум” та “бізнес” класу. Частина з них – новенькі машини з салону, придбані вже у 2022 році. Так, фірма витрачала десятки мільйонів гривень на купівлю елітних авто, в той же період, коли власник “Гуліверу” не платив за боргами перед державними банками.

Від джерел у податковій журналісти отримали фінансово-господарську звітність “Карпе ренталс”.

У 2022 році фірма придбала три нових Mercedes-AMG G 63 – за сім мільйонів гривень кожен (це найновіша модель “геліків”), а ще – бус Volkswagen Multivan за 2 мільйони гривень, Skoda Kodiaq за майже півтора мільйона. Ще три десятки авто компанія скуповувала приблизно в той період, коли правоохоронці запідозрили “Гулівер” у виведенні грошей із фірми за фіктивними договорами, задля приховування своїх прибутків від держави.

Скриншот журналістів “Схеми” (проєкт “Радіо Свобода”)

Нині вартість усього автопарку “Карпе ренталс” можна оцінити приблизно в три млн дол. (понад ста мільйонів гривень).

Як виїжджати за кордон під час воєнного стану – схеми від “волонтера” Поліщука

Віктор Поліщук – чоловік призовного віку, йому 47 років. Але за два роки повномасштабної війни вони з дружиною регулярно подорожували за кордон, на одному з новесеньких “геліків” з автопарку “Карпе ренталс”.

У пошуку причин на виїзд Поліщук подавався у систему “Шлях” на підставі документів з ознаками підробки про гуманітарну допомогу – і не привозив її. Та навіть влаштовувався водієм вантажного транспорту у компанію-перевізника, але ніяких вантажів також не доставляв.

Журналісти отримали дані від джерел з доступом до даних перетину кордону: Поліщук виїжджав за кордон щонайменше п’ять разів: двічі – у 2022-му та 2023-му роках, а також у 2024-му.

10 серпня 2022 року Віктор Поліщук виїхав в Польщу за кермом Mercedes-Benz AMG G 63, разом із ним кордон перетнула дружина Лілія Різва. Прикордонники випустили чоловіка призовного віку, бо він був внесений у систему “Шлях” як водій-волонтер, який мав привезти з Румунії 700 аптечок, а також ліки, засоби гігієни, одяг, спальні мішки та продукти загальним обсягом на 12 тонн.

У “Шлях” Поліщука внесла Дніпропетровська ОВА, за зверненням місцевої ГО “Обʼєднання захисту прав підприємців”, яка клопотала про “надання дозволу на виїзд за межі України до Румунії волонтеру-водію Поліщуку В.С. для отримання гуманітарної допомоги від румунської компанії OSF Global Services”.

Скриншот – відповідь Дніпропетровська ОВА на запит журналістів

Повертався Поліщук за 16 днів також на пасажирському Mercedes. Вантажопідйомності якого не вистачило б і на десяту частину заявленої гумдопомоги. Заїжджав із Польщі, а не з Румунії.

Керівництва румунської фірми, лист від якої став підставою для дозволу Поліщуку на виїзд повідомило, що їхня міжнародна компанія в інші періоди відправляла гуманітарні вантажі в Україну. Але ніколи не співпрацювала ані з дніпровською ГО, ані з Віктором Поліщуком, та не відправляла через них заявлений в листі вантаж. А сам лист – очевидна підробка.

Скриншот – відповідь OSF Digital на запит журналістів

“На підставі наданої інформації ми виявили певні деталі, які вказують на те, що “лист”, яким OSF Global Services запитувала дозвіл на перетин кордону волонтерами ГО “Обʼєднання захисту прав підприємців”, є підробкою. Серед цих деталей – застарілий бланк, відсутність реєстраційного номера та нерозбірливий підпис”, – відповів журналістам головний операційний директор OSF Digital Алін Доробанту.

Також, повернувшись з Польщі у серпні 2022 року, Поліщук скористався цим же підробним дозволом іще раз у 2023-му: виїхав з дружиною через польський кордон 24 вересня та повернувшись 5 жовтня.

Скриншот журналістів “Схеми” (проєкт “Радіо Свобода”)

Адвокат ГО “Платформи прав людини” Євген Воробйов пояснив, якщо виявиться, що документи, подані на отримання дозволу на виїзд за кордон, містять ознаки підроблення, то правоохоронці можуть розпочати досудове розслідування за статтею 358 Кримінального кодексу України, щонайменше за використання завідомо підробленого документа.

Перетворення мільярдера Поліщука на водія-волонтера

У серпні 2023 року бізнесмен із дружиною знову зібрались за кордон, але термін дії “волонтерського” дозволу вже сплинув. Тому учасник рейтингу Forbes влаштувався на роботу водієм вантажівки. Про влаштування Поліщука водієм журналістам повідомили у Державній службі України з безпеки на транспорті.

Так, у 2023 році Поліщук був внесений в систему “Шлях” за поданням ТОВ “Транс-Союс” – це буковинська фірма, яка спеціалізується на вантажних перевезеннях і має відповідну ліцензію. Вносити подання на виїзд вона має право лише щодо працевлаштованих у штат компанії водіїв. А вони в свою чергу, зобов’язані перетинати кордон винятково на вантажному транспорті компанії, внесеному в заявку.

І 17 серпня 2023 року Віктор Поліщук перетнув кордон у напрямку Польщі за кермом вантажного буса Mercedes Sprinter. Разом з ним була і його дружина.

Скриншот журналістів “Схеми” (проєкт “Радіо Свобода”)

Утім, попри чіткі правила, визначені постановою Кабміну про правила отримання дозволу на виїзд для водіїв вантажних перевезень, 29 серпня 2023 року Віктор Поліщук повертався в Україну не за кермом вантажівки. А на люксовому “геліку” 2021 року випуску вартістю 200 тисяч доларів (оформленому на фірму двоюрідної сестри).

Йому вдалось повторити цю схему у штаті цієї ж компанії-перевізника ще раз – 15 жовтня 2023 року він із дружиною знов виїхав за кермом вантажного буса буковинської фірми “Транс-Cоюс”, а через три тижні повертався із нею ж вже на Mercedes-AMG G 63.

Керівник фірми “Транс-Союс” Юрій Іфтимійчук підтвердив, що бізнесмен Віктор Поліщук був влаштований в його фірмі як водій вантажівки: “Був влаштований. Був випробувальний строк. Тепер тяжко знайти нормального водія. В мене було два водії, які виїхали й не хотіли повертатися, кинули машину”.

За його словами, Поліщук повинен був перевозити посилки, але “не впорався” з роботою, тому разом з іншими водіями був звільнений.

“Ельдорадо” провів фейкову акцію для ЗСУ та обманув українців

Одна з найбільших мереж супермаркетів електроніки та побутової техніки – “Ельдорадо” – ще один з активів бізнес-імперії Поліщука. У 2023 році OSINT-спільнота Molfar оприлюднила розслідування діяльності “Ельдорадо” в Україні та довела факти її тривалої співпраці з Росією.

Благодійна акція магазинів “Ельдорадо” під назвою “Техніка, що рятує життя військовим” (оголошена на початку літа 2023-го), була широко розрекламована в українському інформаційному просторі. Виявилось, що відтоді “Ельдорадо” не виконало своїх зобов’язань та не перерахувало коштів зі своїх продажів на армію.

Зокрема, у 2023-му “Ельдорадо” закликало покупців купувати товари в їхній мережі, пообіцявши, що 0,5% із продажів в магазинах та онлайн буде відраховано на виготовлення броньованих багі (невеликий автомобіль для їзди по бездоріжжю – ред.) для медичної служби 1-го Інтернаціонального легіону оборони України. Гроші мали передати через відомий столичний благодійний фонд “Солом’янські котики”, про що була укладена угода.

Фото листівки благодійної акції магазинів “Ельдорадо” (фото з відкритих джерел)

У благодійному фонді “Солом’янські котики”, який виступав партнером цього проєкту, повідомили що “Ельдорадо” не виконала заявленої обіцянки та не передала жодних коштів.

“Ми тоді від “Ельдорадо” коштів ніяких не отримали. Ми навіть не знаємо, чи вони щось зібрали, оскільки на нас ніякі кошти не зайшли. Вони лише сказали, що банкрути, грошей немає і нічого нам не передали. Загалом ми відкриті працювати з бізнесом. Є багато відповідальних бізнесів, а така історія в нас вперше”, – розповів виконавчий директор БФ “Солом’янські котики” Андрій Єрофєєв.

Мережа “Ельдорадо” справді переживає фінансові труднощі – ще з 2022 року заборгувала своїм партнерам-постачальникам два з половиною мільярди гривень. Але процедура банкрутства не була оголошена, бізнес намагається втриматись на плаву. Досі працює близько 60 торгових точок по всій країні, торгівля продовжується і через онлайн-магазин.

Спочатку керівництво “Ельдорадо” відмовилось коментувати журналістам чому вони ввели в оману людей, які зреагували на широко розрекламовану благодійну акцію. Але компанія після майже піврічної паузи вийшла на зв’язок із благодійним фондом “Солом’янські котики” та повідомила, що готова терміново закрити збір на будь-які потреби армії на суму близько 800 тис. грн.

“До цього вони фактично пів року не виходили на зв’язок. Ми просили зустріч з керівником, але нам казали, що це неможливо. А от зараз вийшли на зв’язок. Очевидно, ваші журналістські запити допомогли”, – розповів виконавчий директор БФ “Солом’янські котики” Андрій Єрофєєв.

Цю ж хронологію подій підтвердив і начальник медичної служби Інтернаціонального легіону Асан Чарухов, який у 2023 році так і не дочекався від “Ельдорадо” обіцяних броньованих багі для медичної евакуації.

“По договору було, що вони повинні до Нового року його виконати. “Солом’янські котики” періодично з ними комунікували, але “Ельдорадо” їм відповідало, що вони на стадії банкрутства, і вони не можуть виконати умови договору. Тому цього всього не сталося, і у січні Фонд нам повідомив, що не буде багі. Ми зрештою знайшли інші варіанти, щоб його придбати”, – розповів Чарухов.

Читайте також: Ймовірно вносив зміни у систему “Шлях” та допомагав у виїзді за кордон – нардеп Дубінський під прицілом СБУ та ДБР

Нагадаємо, у лютому 2023 року стало відомо, що керівник Київської міської прокуратури Олег Кіпер на новорічно-різдвяні свята побував у 10-денній відпустці за кордоном.

Додамо, у січні 2023-го генпрокурор Андрій Костін звільнив свого заступника Олексія Симоненка після публікації у ЗМІ про його закордонну новорічну відпустку, а президент Зеленський ввів у дію рішення РНБО про заборону виїзду усім чиновникам за кордон у приватних справах під час дії воєнного стану.

Великий Київ у Google News

підписатися