Про це повідомляє The Guardian.
Забруднення пластиком та синтетичними хімічними речовинами, серед яких пестициди та антибіотики, перетнуло “планетарну межу”.
Вчені вважають, що такі обʼєми хімікатів виштовхують Землю за межі її стабільного середовища останніх 10 000 років. З 1950 року виробництво хімічних речовин збільшилося у 50 разів, і, за прогнозами, до 2050 року їх виробництво ще потроїться.
Темпи викидів токсичних сполук перевищують значення для безпечного депонування у природних екосистемах. Хімічне забруднення загрожує системам Землі, пошкоджує біологічні та фізичні процеси, які лежать в основі всього живого.
Пестициди знищують багатьох нецільових комах, які є основоположними для всіх екосистем. Особливе занепокоєння викликає пластик, адже його загальна маса зараз перевищує загальну масу всіх живих ссавців.
“Протягом тривалого часу люди знали, що хімічне забруднення – це погано. Але на глобальному рівні про це не замислювалися. Ця робота вносить хімічне забруднення, особливо пластик, у історію про те, як люди змінюють планету”, – каже доктор Сара Корнелл, доцент і головний науковий співробітник SRC.
За словами вчених, деякі загрози, такі як хімічні речовини CFC, що руйнують озоновий шар, і його захист від шкідливих ультрафіолетових променів, були подолані більшою мірою.
“Перехід до циркулярної економіки дійсно важливий. Це означає зміну матеріалів і продуктів, щоб їх можна було використовувати повторно, а не витрачати даремно”, – розповіла наукова співробітниця SRC Патрісія Вілларубія-Гомес.
Дослідники наголошують, що потрібне посилене регулювання та в майбутньому фіксоване обмеження на виробництво та випуск хімічних речовин.