Про це розповів засновник “Добропарку” Ігор Добробуцький.
“Не хочеться повторювати помилки, які допускаються з року в рік. Я знаю, що Зеленбуд наразі знову в пошуках каштанів. Каштанів, які не виживуть на проїжджій частині Хрещатику! І не через моє суб’єктивне бачення цієї проблеми! Цьому свідчать практичні дії та їх наслідки. Кожна чергова висадка каштанів закінчувалась тим, що через певний час дерева по черзі зрізають. Залишаючи натомість пусті, одинокі лунки”, – пише Добруцький.
Він пояснив, що враховуючи трафік в десятки тисяч машин, температурні коливання від +40 влітку до – 20 взимку, зовнішні чинники середовища, хвороби, то каштани не можна висаджувати вздовж вулиці Хрещатик. Це гроші, які щоразу викидаються на вітер.
“Я розумію, що у багатьох є переконання того, що каштани – це символ міста. Це прекрасний символізм, але давайте його зберігати, наприклад, в бульварній частині, віддаючи перевагу виключно сортам “Бріотті” та “Баумані”. Там каштан зможе краще розвиватися. Ми щоразу наступаємо на одні і ті ж граблі. Зеленбуд висаджує липи, каштани, вони хворіють та сохнуть. Згодом ці дерева зрізають і висаджують нові, бо це символ. Як на мене – це абсурд”, – додає засновник “Добропарку”.
За його словами, за останні 4 роки на Хрещатику найкраще себе зарекомендував резистентний сорт в’яза “New Horizon”. Він прекрасно розвивається в непростих температурних, ґрунтових та екологічних умовах центральної вулиці, достатньо тіньове і гарне на вигляд дерево. Крім того, цей сорт здатен до фільтрації дрібного пилу та очищення повітря. Насправді саме цей в’яз і вижив з поміж усіх каштанів та інших дерев, які були експериментально висаджені на Хрещатику. Але обов’язковою умовою при плануванні посадки в’язів потрібно врахувати наступне: завчасно розширити лунки, замінити землесуміш, захистити дерево невисоким зовнішнім контейнером (40-50 см), встановити систему поливу та розробити план кабель-каналів, аби сховати нарешті усі електродроти під землю та не травмувати дерево обрізанням крони.
“Молоді каштани, які ростуть поруч зі “старожилами” пропоную пересадити у парки та сквери. Хворі та аварійні каштани – зрізати. А на бульварній частині (вздовж м. Хрещатик), доцільно висадити 100-150 каштанів сорту “Бріотті” (стандартом 30-35 см в обхваті стовбура), попередньо замівши грунт. Таку кількість абсолютно реально знайти в європейських розсадниках. Важливо також врахувати додаткові 10% дерев, які будуть рости у розплідниках Зеленбуду для заміни. В цій бульварній частині значно менше вище перерахованих негативних чинників, які шкодять рослинам. Також каштани можна відгородити від проїжджої частини живоплотом з тиса ягідного. Він себе прекрасно зарекомендував навпроти станції метро Хрещатик”, – підсумував Добробуцький.
Нагадаємо, що на головній київській вулиці замість каштанів “Бріоті” пропонують висаджувати великі дерева з округлою кроною та густим листям, здатні до виживання поряд з автодорогою – в‘язи (Ulmus).