Про це розповіли у Національному природному парку Голосіївський.
Це мальовничий та надзвичайно цікавий за характером біорізноманіття водотік, кожен відрізок якого має щось неповторне.
Перший ставок вражає своєю значною площею суцільного розростання реліктового виду рослин – водяного горіха плаваючого.
В центральній частині осередку, розетки цієї рослини мають великі листки, а оточують цю куртину, наче мереживо, – невеличкі розетки.
Рослина швидко поширюється ставком – окремі розетки знаходяться уже досить далеко від основної куртини. Цьому бурхливому розростанню можуть сприяти хімічні сполуки, які потрапляють сюди із забруднених витоків. Проте точна причина цієї експансії потребую більш глибокого дослідження.
Другий ставок відчуває на собі значне антропогенне навантаження: тут розташований мотузковий парк, дитячий майданчик, а відвідувачі катаються на катамаранах.
Таке інтенсивне рекреаційне навантаження призвело до трансформації водного та прибережено-водного біорізноманіття. Наявний в минулому на цьому ставку водяний горіх плаваючий, нині тут не фіксується, а в прибережній смузі з’явилася рослина, яка занесена до переліку регіонально рідкісних для Києва видів – Їжача голівка пряма, плоди якої нагадують «їжачків».
Рух до третього ставка прямує вздовж вузького водотоку, який протікає по днищу погорбованого залісненого ландшафту із замоховілими стрімкими схилами.
Ставок має видовжену річкоподібну форму та надзвичайно своєрідне біорізноманіття. Водну гладь прикрашають глечики жовті, регіонально рідкісний вид, угруповання якого занесені до Зеленої книги України. Тут також привертають увагу мальовничі куртини латаття білого, які нещодавно з’явилися на цьому ставку. Серед листя глечиків плавають водоплавні птахи, а в заростях прибережної рослинності можна побачити сіру чаплю.
Між третім і четвертим ставками (приблизно 200 м) вздовж струмка зростає старий чорновільшняк, який є притулком для багатьох видів тваринного світу та відіграє важливу роль у підтримці гідрологічного стан всього водотоку. По його краю зростають малопоширені види рослин: осока сірувата та цирцея звичайна.
Четвертий ставок розташований поруч із Голосіївською площею. Його своєрідність зумовлена його розташуванням та найбільшим серед інших ставків рекреаційним потенціалом. Уздовж правого берега ставка великі площі займають угруповання глечиків жовтих, проте також, тут можна спостерігати куртину латаття рожевого – адвентивного гібридного виду, надзвичайно великі та яскраві квіти якого привертають увагу кожного відвідувача парку.
Лише по берегу цього ставка зростає рідкісний вид рогозу – рогіз Лаксмана з дуже вузьким листям та невеликими «качалочками». В НПП “Голосіївський” це його єдине місцезростання, говорять фахівці.
В результаті обстеження, фахівці НПП прийшли до висновку, що екосистеми Горіхуватського водотоку знаходяться в динамічному стані і продовжують відігравати важливу роль як для збереження своєрідного біорізноманіття, так і для покращення екологічного стану середовища м. Києва.
Відомо, киян просять повідомляти про гнізда лелек на електроопорах: куди звертатися.