Гордість Китаю: як обрати справжній пуер

16:46 26.07

Є чаї для буденного чаювання вдома, для обідньої перерви «нашвидкуруч», а є чаї-легенди. Серед таких – славетний китайський пуер. Що це за чай та чи можна знайти справжній пуер в Україні, розповіли експерти київського магазину чаю New Tea.

Гордість Китаю: як обрати справжній пуер

Предмет полювання чайних колекціонерів, чай з витримкою, імператорський напій – це все про легендарній китайський чай пуер. Це напій із 700-річною історією і водночас – продукт сучасних технологій. Як таке може бути, чим приваблює пуер і де знайти оригінальний чай, дізнаєтеся далі.

Не такий, як усі: в чому надзвичайність пуеру

Сухе чайне листя можна зберігати до двох років, зелений чай – до одного року і тільки пуери з віком стають кращими за смаком і дорожчими в ціні. Ба більше, Шен пуер поступає у продаж лише після того, як дозріє мінімум 3 роки. Через цю особливість можна сказати, що пуер – це коньяк у світі чаїв.

Як роблять витриманий чай

«Пу Єр ча» в перекладі з китайської мови означає «чай з Пуеру» – це містечко в провінції Юньнань, яка розташована на південному заході Китаю. За легендою цей вид чаю з’явився в період правління династії Тан. В ті часи чай на продаж доводилося перевозити в мішках на конях. Зазвичай шлях до пункту призначення займав тижні, а деколи й місяці. Чайне листя мокло під дощем, сушилося вітром і сонцем, в результаті такої ферментації «дозрівало» і набувало особливого смаку, відмінного від традиційних сортів.

Сьогодні чай на спинах коней ніхто не перевозить, але технологія постферментації чайного листя при виробництві пуеру зберіглася.

Етапи створення пуеру

  • збір врожаю: збиральники обривають листя з чайних кущів на плантаціях, розташованих на висоті до 5 км;
  • підв’ялювання: листя залишають на відкритому повітрі;
  • пропарювання: сировину складають у величезні чани і підігрівають на вогні упродовж 15 хвилин;
  • сушіння: «грубий чай» розстеляють тонким шаром і сушать, щоб прибрати зайву вологу;
  • відправка на мануфактури: це ще не готовий пуер, а напівфабрикат – «маоча». Його з плантацій відправляють до чайних мануфактур, а там вже листя пресують у класичні для пуеру форми: точі, гнізда, цеглинки, кульки тощо;
  • дозрівання: але й це ще не все. Постферментація – особливий етап у виготовленні пуеру. Пресований чай дозріває в спокої ще мінімум 3 роки.

Трирічний чай вже може відправлятися до магазинів, але піку смакових якостей пуер набуває після 10-15 років витримки. 20-річні пуери є колекційною рідкістю, саме за ними полюють чайні гурмани. Пуер – єдиний в світі чай, що може зберігатися кілька десятиліть.</ p>

Шу пуер – молодший брат класичного пуеру

Класичний Шен Пуер – чай рідкісний і дорогий, адже його виготовлення вимагає багато часу, в рази більше, ніж інших сортів. Не дивно, що чайні майстри ламали голови над тим, як прискорити термін ферментації листя. Це вдалося зробити в 70-х роках минулого століття, коли винайшли технологію прискореної ферментації і з’явився новий вид пуеру – Шу. При виготовленні чаю сировину згрібають у купи, збризкують водою і накривають тканиною. Вологе листя нагрівається і починається процес бродіння. Ферментація триває до 45 діб. Після чого пуер вже готовий до вживання.

Від класичного Шу пуер на відрізняється насиченим смаком з характерними земляними нотами. Колір настою – темний, подібний до чорного чаю. Шу пуер також може зберігатися до 30 років без втрати своїх органолептичних властивостей.

 

Обираємо пуер

Купити справжній пуер можна, навіть, якщо ви бачите цей чай вперше в житті. Для цього треба знати ознаки справжнього пуеру:

  1. Колір листя: від золотавого до майже чорного. Відрізняється в залежності від виду чаю: Шен пуер – світліший, Шу пуер – темний.
  2. Пакування: зазвичай пуери продаються пресованими в круглі коржики – точі. Листя так щільно прилягає, що відділити шматочок можна лише за допомогою спеціального ножа чи шила. Класична вага точі – 357 г, але бувають млинці 100-400 г. Оптимальний варіант, коли вперше куштуєте пуер – купити міні-точу вагою 5-10 г. Навіть для витриманого чаю вийде доступно за ціною і ви зможете визначитися, чи подобаються вам власне пуери.
  3. Аромат: також залежить від  типу пуеру. Шен ніжно пахне фруктами, в Шу відчуваються димчаті, землисті ноти.
  4. Смак: зелений Шен – з кислинкою і солодкуватим післясмаком, а Шу пуер має шоколадний присмак.
  5. Інформація на пакуванні: зазвичай точі загорнуті в паперове пакування, на лицьовому боці якого зазначений логотип і код (4 цифри) чайної мануфактури, рік виробництва пуеру, його сорт і вага.

Де в Україні найти оригінальний пуер

Оригінальний пуер – це не чай категорії масс-маркету, його не знайдеш в звичайному продуктовому магазині. Пуери купують в чайних лавках – спеціалізованих магазинах. Можна знайти чайний магазин в своєму місті або замовити китайський пуер в інтернеті. Тепер, коли  ви знаєте, за якими ознаками вибирати пуер, можна вирушати на пошуки легендарного чаю.

Великий Київ у Google News

підписатися