Про підводні камені “генератизації” для ОСББ розповіла юристка Леся Михайленко.
За її словами, придбання генератора означає автоматичне відображення його в бухобліку із всіма подальшими діями, за яке буде відповідати юрособа.
Юристка зазначила, що є різниця між різними типами генераторів і вимоги в деяких пунктах можуть різнитись, але основний перелік того, що разом із покупкою ОСББ має отримати, наступний:
1. Дозвіл «на викиди»
Дозвіл на викиди знадобиться тим, хто використовує стаціонарний генератор, тобто коли такий генератор має просторові координати. Але тут виникає питання його експлуатації, оскільки витрати по бухгалтерії можна віднести тоді, коли він введений в експлуатацію в певній точці, яка в свою чергу теж вимагає дотримання певних вимог і розробки проектної документації.
Якщо працювати без дозволу, то відповідальність від штрафу по ст. 78 КУпАП до стягнення екологічною інспекцією збитків розрахованих відповідно до Методики №639 від 10.12.2008 та кримінальної відповідальності.
2. Дозвіл на роботу із об’єктом підвищеної небезпеки
На роботу саме генераторів ОСББ не отримує (крім випадку використання геника з напругою понад 1000 В), але на випадок, що ви будете пересилати цей допис ще комусь, то дозвіл є необхідним на об’єктах підвищеної небезпеки, наприклад, на АЗС.
Тому, якщо напруга генератора вище 1000 В або сам об’єкт, де стоїть генератор, небезпечний, то див. п.3.
3. Дозвіл на роботу із об’єктом підвищеної небезпеки, коли працюєте із пальним, таки треба, бо саме по собі пальне вже належить до роботи у вибухопожежонебезпечних та/або пожежонебезпечних зонах.
При цьому є гарна новина, що на період воєнного стану можна подавати декларацію замість цього дозволу.
Консультанти застерігають, що інспектори Держпраці теоретично можуть вимагати декларацію відповідності від усіх власників будь-яких генераторів, а не лише від суб’єктів господарювання.
4. Ліцензія на пальне
ОСББ не є суб’єктом господарювання, про який йде мова в законодавстві про цю ліцензію, але не всі податкові про це знають.
Відповідальність – штраф від податкової до 500 тис. грн. Ліцензія не потрібна, якщо зберігається до 5 літрів в споживчій тарі. Ще є інші варіанти, як можна зберігати без ліцензії, але про них на консультації.
5. Екологічний податок
Ставки екологічного податку за викиди в атмосферне повітря залежать від виду забруднюючої речовини та кількості викидів (ст. 243 ПКУ). Тому для розрахунку екологічного податку потрібно знати обсяг і склад викидів забруднюючих речовин, що зазначаються в дозволі на викиди.
На думку податкових органів, екологічний податок необхідно сплачувати незалежно від наявності дозволу.
За недоплату екологічного податку може бути накладено штраф (25 % суми визначеного екологчного податку) та пеню + штраф за неподання декларації.
6. 20-ОПП на приміщення, де стоїть генератор, якщо раніше по цьому приміщенню не подавали такий звіт.
7. Ліцензії у сфері електроенергетики.
Якщо «живите» не лише членів ОСББ, а ще якогось суб’єкта (наприклад, когось в орендному приміщенні), то по ідеї ОСББ має ще і таку ліцензію отримати.
8. Необхідність розробки проекту і його погодження з оператором системи розподілу, у разі інтеграції генератора з внутрішніми мережами будівлі.
Читайте також: Генератор не тільки рятує: на Київщині дівчина отруїлася чадним газом
Нагадаємо, у разі блекауту до генераторів підключать більше сотні бюветів у Києві – карта.