У цьому переконаний інженер-електрик Володимир Парчук.
Горить вона на керосині або дизпаливі. А стрічки для гніту до лампи продаються на базарах по 30-40 гривень за метр – саме стільки вистачить, щоб підпалювати кілька тижнів, а то і місяць.
«Якщо у вас є стара лампа, її скло треба почистити. Бо закопчена лампа – це не тільки не по-хазяйськи, а і світла вона дає значно менше. Однак робити це треба обережно, бо скло дуже крихке. Далі – наповніть ємкість невеликою кількістю солярки, опустіть туди гніт, трошки почекайте, щоб просяк рідиною, і підпаліть. Палива лампа їсть небагато, вона доволі економна. Хочете щоб не коптила – перед кожним новим запалюванням трошки підкрутіть гніт вгору і підріжте», – радить Володимир в ефірі 12 каналу.
Гасова лампа – це український бренд, винайдений у 1853 році. Саме тонке скло забезпечує у неї максимальну світловіддачу. На одну лампу достатньо 15-20 сантиметрів гноту. Півлітра керосину обійдеться у 90 грн. Відтак, за 15 гривень можна освітлювати квартиру цілий рік. Тільки яскравість трохи менша, ніж в електрики.
В інтернет-магазинах пропонують лампи-ліхтарі з Китаю, можна знайти ще і польського виробництва. Як вдалося дізнатися кореспонденту «Великого Києва», за принципом дії вони схожі, проте виглядають інакше. Також мають ручку згори, щоб можна було переносити. За один такий просять від 1500 грн.
Якщо українські лампи були створені виключно для освітлення домівок, сучасні ліхтарі – більше для декоративних потреб. В них можна заливати ароматичне паливо для створення атмосфери в хаті. Відповідно, вони трохи тонші та потребують більш ретельного чищення після керосину.
Обидві лампи можуть стати допомогою під час відключення світла у вечірній час, однак українська все ж краща – бо у ній досвід предків.
Нагадаємо, голова CEO YASNO Сергій Коваленко попередив, що зі стабілізаційними відключеннями “нам ще належить жити”.
Водночас, в ДТЕК Київські електромережі просять обдумано вмикати електронні пристрої після повернення світла, яке вимикали задля економії – аби не продовжити час його відсутності.