Фундаторка та благодійник Могилянки стали святими

Автор: Любава Лисичкіна
21:47 25.12.2021

Першими святими, канонізованими Православною церквою України після отримання Томосу, стала фундаторка Могилянки Галшка Гулевичівна та благодійник КМА святитель Йосиф (Нелюбович-Тукальський), Митрополит Київський, Галицький та всієї Руси.

Фундаторка та благодійник Могилянки стали святими

Відповідне рішення прийняте на черговому засіданні Священного Синоду Української Православної Церкви 22 листопада 2021 року, пише Національний університет “Києво-Могилянська академія”.

Було надане благословення на місцеве шанування в єпархіях на території історичної Волині та у м. Києві Галшки Гулевичівни (Єлизавети Гулевич), відомої православної діячки XVI-XVII століть, благодійниці, фундаторки Київського Братського Богоявленського монастиря та Київської братської школи (+1642). День пам’яті праведної Єлизавети відзначатиметься щорічно в день її небесних покровителів – пророка Захарії і праведної Єлисавети, батьків святого Іоанна Хрестителя, 18 вересня (5 вересня ст.ст.).

Святитель Йосиф (Нелюбович-Тукальський), подвижник, який жив у часи Руїни, вшанований як ревний поборник єдності православної Церкви та великий благодійник, що, зокрема, надавав велику підтримку і Києво-Могилянській академії. Днем його пам’яті визначений день упокоєння 8 серпня.

Критерії, за якими Церква визнає людину святою, сформульовані ще у XVII ст. Єрусалимським Патріархом Нектарієм. Це «чистота православ’я; звершення всіх чеснот, за котрими слідує стояння за віру навіть до крові, та явлення Богом надприродних знамень та чудес».

І митрополит Йосиф, і праведна Єлизавета жили й діяли у вкрай складні для України часи, названі Руїною, виявляючи твердість у сповідуванні православної віри, самовіддане служіння своєму народу та захист його національної, релігійної та культурної ідентичності.

“Для мене вони перш за все є прикладом ревності у сповіданні православної віри, наслідком чого були їхні діяння. Для Галшки Гулевичівни або праведної Єлизавети – це благодійництво, а для святителя Іосифа – жертовне служіння Церкві Христовій і її єдності на теренах України”, – зазначив протоієрей Віталій Клос, член Синодальної Комісії з питань канонізації святих професор, доктор наук із богослов’я.

До слова, у столиці Різдво зустрічали під янгольські голоси молодіжного хору.

Великий Київ у Google News

підписатися