У музеї “Код нації” поблизу Києва 2 серпня відбудеться перший Фестиваль героїчної кави “Філіжанка”. Він присвячений памʼяті героя України Артема Тєлєбєнєва (позивний “Таліб”). Це подія, що об’єднує минуле, сьогодення та майбутнє: вшанування пам’яті загиблих, допомогу пораненим героям та створення нового смаку української ідентичності — через каву. Музичний хедлайнер події — Kalush Orchestra.
Вхід — вільний за умови реєстрації.
Головна мета події — зібрати 2 000 000 грн на підтримку реабілітації українських поранених воїнів та ветеранів у співпраці з фондом Revived Soldiers Ukraine, що з 2014 року надає кваліфіковану допомогу з медичної реабілітації по напрямку нейротравми, ураження центральної нервової системи, спинного та головного мозку, а також до- та післяпротезну реабілітацію.
Фестиваль “Філіжанка” організували за ініціативи Яни Беркут — юристки, баристки, волонтерки та вдови загиблого воїна Артема Тєлєбєнєва за підтримки третього Президента України Віктора Ющенка, Віталіни Ющенко, ГО «Київщина — це ми» та голови Гатненської ТГ Олександра Паламарчука.
Кава, яку творять герої
Кава має смак нації. Віденська, італійська, французька — у кожній культурі вона віддзеркалює ментальність народу. Українська героїчна кава має відображати сміливість, гідність та креативність. Учасники фестивалю представлять власні рецепти кави, натхненні історією боротьби, любові й незламності.
Усі рецепти мають включати українські інгредієнти. Переможця оберуть за результатами відкритого голосування через донати, а три найкращі рецепти увійдуть до архіву музею української спадщини. Фестиваль “Філіжанка” буде стартом всеукраїнського проєкту “Кава нації” — метою якого буде збір всіх можливих національних рецептів приготування кави з усієї України.
Фестиваль має глибоке коріння в особистій історії героя
Його ідея народилася з любові, спільної мрії та втрати, натхненням є герой України Артем Тєлєбєнєв (позивний “Таліб”) — воїн ЗСУ, молодший сержант, зовнішній пілот (оператор) безпілотних авіаційних комплексів 411 окремого батальйону БПАК.
Артем був активним волонтером з 2014 року, а з перших днів повномасштабного вторгнення став до лав оборонців — захищав Жуляни, брав участь у звільненні Ірпеня, а згодом діяв на найскладніших напрямках — Харківському, Херсонському, Донецькому та Запорізькому. Його рішучість, гідність і самопожертва врятували не одне життя. Він був людиною, яка підтримувала бойовий дух побратимів і надихала їх власним прикладом. Артем був нагороджений орденом за мужність 3 ступеня, медаллю за оборону Харківщини, Києва, за збережене життя, був справжнім героєм.
У 2023 році в Артема та його дружини Яни Беркут народився син Святослав, якого військовий бачив лише під час коротких ротацій та через відеозв’язок. 3 липня 2024 року під час евакуації побратимів на околиці Роботиного, Запорізької області, Артем загинув від танкового удару. Похований у селі Гатне на Київщині.
Ще задовго до війни Артем мріяв створити смак справжньої української кави. Починали з дружиною з маленької точки, де був лише термос з окропом, кава, паперові стаканчики та експерименти з інгредієнтами. Згодом відкрили невелику кав’ярню — місце, що стало для них справою серця і способом бути корисними людям. Артем хотів, щоб кава в Україні мала своє відображення — сміливе, щире, глибоке. І сьогодні Яна продовжує цю мрію завдяки фестивалю “Філіжанка”, який не лише вшановує памʼять героя, а й підтримує його побратимів — збираючи кошти на реабілітацію поранених військових.
Артем був надзвичайною людиною. Людина-характер, людина-сталь. Мав глибокі українські погляди й активно їх відстоював ще задовго до повномасштабної війни. З 2014 року їздив на схід як волонтер, допомагав фронту всім, чим міг. Говорив, що війна — неминуча, — розповіла про ідею створення фестивалю Яна Беркут.
Перед повномасштабною війною Артем почав працювати над рецептом української кави — з локальних інгредієнтів, із характером. Хотів створити нову традицію, знайти справжній український смак. Тепер я хочу втілити його задум. І на фестивалі ми створимо героїчну українську каву.
Для мене “Філіжанка” — це не лише про напій, це про пам’ять, яка зігріває. Про силу, яка народжується з любові. І тому наша головна мета — збір коштів на нейрореабілітацію для поранених військових. Це не просто допомога, це шлях до соціалізації, повернення в життя, до гідного майбутнього тих, хто захищає нас. А моя особиста мета — збереження пам’яті. Вірю: поки живе хоч одна людина, яка пам’ятає Артема, — він живе на небі.
А найвища і найамбітніша наша ціль — дати Україні новий голос у світі. Голос, який прозвучить через каву, створену нацією героїв — українцями. І цей перший фестиваль — тільки початок

Місце проведення фестивалю доволі символічне — це музей “Код нації”, який розташований у садибі третього президента України Віктора Андрійовича Ющенка. Вони познайомились з Артемом в його кав’ярні, розговорились, знайшли багато спільних тем та інтересів. І з того часу Віктор Андрійович часто навідувався до Артема, аби неспішно поговорити під каву та пиріжки. Після загибелі героя Ющенко підтримував Яну. І коли у неї народилась ідея фестивалю, він одразу підтримав і запропонував провести його у своєму музеї.
Сьогодні українська нація переживає найважче випробування за часів всієї історії. Та водночас — ми стаємо свідками пробудження: духовного, культурного, людського. Тому зараз важливо будувати живу пам’ять про наших захисників через слово, музику, мистецтво та традиції, — розповів Віктор Андрійович Ющенко.
У цій філіжанці — не просто напій, а символ незламності, тиха молитва за тих, хто бореться, і крок до нового українського світу, де своє — найголовніше. Бо нація, що знаходить свої сенси, є нездоланною

Програма фестивалю:
- Майстер-класи
- Дегустація кави
- Ярмарок крафтових виробів із сенсом
- Гумористичний кавовий майданчик
- Виставка кавових картин
- Лекції на тему кави
- Спільне створення національного бренду героїчної української кави
- Велика дитяча зона — багато активностей та аніматори
- Польова кухня
- Виступи українських музикантів: PROBASS ∆ HARDI, Green Grey, Віктор Павлік, Тінь Сонця, Dima Libra, Марта Адамчук, CXMD, PTASHKIN
- Музичний хедлайнер події — Kalush Orchestra, всесвітньо відомий український гурт, переможець Євробачення-2022, який поєднує традиційні народні мотиви з сучасним хіп-хопом. Їхня музика стала символом української незламності та голосом молодого покоління на світовій арені. Їх виступ стане особливим моментом “Філіжанки” — про памʼять, любов і незламність.
Фінал фестивалю — народження серії смаків героїчної української кави — нашого нового національного бренду, який поширюватиметься в кав’ярнях по всій країні.
Фестиваль героїчної кави “Філіжанка” — це не лише про смак. Це про пам’ять, що перетворюється на силу. Про життя, яке триває. Про вдячність тим, хто віддав себе без залишку – каже генеральний продюсер фестивалю Олексій Куліков. – Саме тому тут ми збираємо кошти на реабілітацію поранених захисників, щоб подарувати шанс на повноцінне життя тим, хто, не вагаючись, пішов захищати Україну.
І головне, це про пошук об’єднання нашого поляризованого суспільства. Адже ми всі п’ємо каву.
Разом ми творимо майбутнє — із гідністю, глибоко та по-українськи
Партнери: Ant@Hill, Braintank, PR-агенція SOLARIS, Anlmtd, музей “Код нації”, Revived Soldiers Ukraine.
Медіа-партнери: Армія ФМ, Перець ФМ, Вечірній Київ, Oboz.ua, Місто Кия.
Revived Soldiers Ukraine — міжнародний благодійний фонд, який з 2014 року спеціалізується на допомозі українським військовим та ветеранам із найважчими бойовими пораненнями. Це поранення, що потребують високотехнологічного лікування та тривалої реабілітації.
Фонд надає допомогу через:
- протезування у США
- повний курс нейрореабілітації в центрі NextStep Ukraine
- медичний і соціальний супровід кожного ветерана
Допомогти можна не тільки на фестивалі, а і з будь-якої точки світу в будь-який момент:
UAH
Назва банку: АТ «ПроКредит Банк», м. Київ, Україна, МФО 320984
Отримувач: БЛАГОДІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД “ВІДРОДЖЕННЯ ЗАХИСНИКІВ УКРАЇНИ”
Код отримувача: 42570069
Рахунок отримувача
(IBAN): UA503209840000026003210415587
Коли: 2 серпня, 12.00 – 20.00
Де: Музей “Код нації”, Київська область, Нові Безрадичі, вул. Піщана
На Фестиваль можна буде дістатися автобусом, що буде курсувати від станції Видубичі до локації.
Вхід вільний за умови реєстрації: https://forms.gle/iY6sEDZ4dAwvGxsU8