Екстрим по-київськи: як вижити без води, тепла та каналізації за повного блекауту

Автор: Оксана Тупальська
16:57 05.12.2022

Атаки росіян по енергетичній інфраструктурі змушують жителів Києва жити у непростих умовах та бути готовими до найгірших сценаріїв. А це – до зникнення водопостачання та водовідведення, припинення подачі світла та опалення, в умовах низьких температур та зимових опадів та на тривалий час. Редакція «Великого Києва» зібрала всі поради та роз’яснення влади столиці, а також профільних експертів.

Екстрим по-київськи: як вижити без води, тепла та каналізації за повного блекауту

Відсутність питної води

Відсутність холодного водопостачання може бути спричинена припиненням живлення насосних установок або безпосередньо об’єктів водопостачання.

Міський голова Віталій Кличко нагадав про можливість користуватися бюветами КП «Київводфонд» та КП «Київводоканал». Їх у столиці 105, за потреби працюють від генераторів.

«Крім того, питну воду та воду для інших потреб доставлятимуть в пункти обігріву за необхідності. Місто відпрацювало з комунальними службами транспортування цистерн з водою. У випадку повної відсутності енергопостачання, працюватимуть ті торгові мережі та магазини, що живляться від автономних джерел, тобто генераторів. У них можна буде придбати питну воду. Інформація про те, де розташований найближчий до вашого дому бювет і статус його підключення до електроенергії можна знайти на мапі бюветів», – сказав Кличко. 

У разі критичної необхідності існують дієві методи очищення води, отриманої зі снігу чи інших опадів, або такої, яка тривалий час простояла у відкритій посудині. Фахівці МОЗ спільно з UNICEF рекомендують для цього пропустити воду через тканину та дати відстоятися в чистому посуді кілька годин. Далі – якщо є можливість прокип’ятити, якщо немає – покласти в не дуже товсту тканину або марлю кілька таблеток активованого вугілля та залишити на декілька годин. Це прибере поганий запах рідини та знищить небезпечні домішки.  

За стандартами на 1 особу необхідно на одну людину 2-3 л на день для пиття, до 10 л на миття та гігієнічні процедури. Зберігати слід у прохолодному приміщенні подалі від сонячних променів.

Відключення опалення та теплого водопостачання

У мороз в столичних будинках за тривалої відсутності тепла будуть змушені зливати воду з труб. Секретар Київради Володимир Бондаренко пояснив, що це дозволить уникнути замерзання рідини в трубах. В іншому випадку у майбутньому опалення багатоповерхівки може стати неможливим.

Щоб зберегти тепло в квартирі, варто скористатися рекомендаціями з утеплення. Зокрема, завішати товстими шторами вікна та балкони, утеплити стіни, які виходять до сходів та ліфтів, поклеїти на вікна плівку, застелити на підлогу додаткові килими. Це дозволить стінам та підлозі в квартирі зберігати температуру. Також експерт з питань ЖКГ Володимир Гуцул рекомендує ощадно провітрювати приміщення. Бо відсутність чистого повітря викликає сонливість та головний біль:

«Варто робити ударні провітрювання. На кілька хвилин відчиняти вікно повністю. За короткий проміжок часу стіни та вікно не встигнуть охолонути, а в приміщення надійде холодне повітря з необхідним киснем. Майте на увазі – для відчуття комфорту в приміщенні мають бути теплими навколишні предмети, а не повітря, оскільки за законами фізики людина віддає своє тепло не атмосфері, а тим же стінам, підлозі, стелі», – розповідає Гуцул.

Пункти обігріву у Києві зачиняються о 9-й вечора. Міський голова Віталій Кличко запевнив, що вони можуть працювати цілодобово за умови, що станеться надзвичайна ситуація.

Зникнення мобільного зв’язку та інтернету

Начальник КМВА Сергій Попко розповів, що станції мобільного зв’язку зараз забезпечують генераторами для роботи у випадку блекауту. Також планується доставка понад 40 систем супутникового зв’язку Starlink, якими будуть забезпечені районні державні адміністрації та лікарні.

Водночас, Центр комунікації порадив киянам користуватися національним роумінгом, якщо зв’язок від свого оператора не працює. Також, поки смартфон має вдосталь заряду, переписати з нього в зошит необхідні контакти та інформацію, яка буде вкрай потрібна в разі відсутності ввімкнення тривалий час. Замість дзвонити чи робити відеозв’язок  – краще писати СМС.

Також можна заздалегідь встановити на телефон месенджери, які працюють, як рація, тоді ви матимите звʼязок, якщо зникне мережа.

Зменшити інтернет-трафік в умовах поганого зв’язку, який одночасно забирає більше, порекомендували клієнтам у компанії Vodafone Ukraine. Для цього слід вимкнути автозавантаження медіа в месенджерах, не використовувати YouTube, або встановити низьку якість відео, за можливості зменшити використання мобільного інтернету.

Директорка Департаменту охорони здоров’я Валентина Гінзбург розповіла, як діяти, якшо необхідно викликати швидку. Якщо телефон 103 виявиться недоступним через перебої зі зв’язком, слід спершу спробувати набрати 103 не один, а хоча б два-три рази. Не вийшло – слід скористатися спеціальними резервними номерами, які можна побачити за посиланням. Також резервні номери телефонів оприлюднила поліція Києва.

У разі зникнення світла

У столиці є ряд закладів, забезпечених автономними джерелами живлення. Їх можна знайти на кількох онлайн-мапах. Як Stroom Map Kyiv  або ЛУН місто, доступна як на сайті, так і в додатку. Також зарядити телефони та інші гаджети можна на 19 станціях метро та в “Пунктах незламності”. Адреси останніх варто дізнатися у районі свого проживання та роботи.

Аби зберегти продукти від псування, варто мінімізувати відкривання холодильника, а також перейти на харчі, які не вимагають використання електроплит, якщо такі є вдома. Прості рецепти страв запропонувала дієтолог Оксана Скиталінська.

В умовах тривалої відсутності світла важливо мати відчуття безпеки та певність у підтримці. Відтак, варто домовитися з рідними та знайомими, о котрій та де зустрінетесь у випадку критичної ситуації. Наприклад, якщо світла не буде і завтра вранці, зустрічаємось біля метро о 8.00.  А оповіщення від ДСНС та органів держвлади про місця збору, евакуації, укриття, харчування тощо слід очікувати у ЗМІ – теле-, радіо, або через гучномовці.

Нагадаємо, 5 грудня Росія завдала по Україні чергового масованого удару, намагаючись вкотре пошкодити при цьому об’єкти інфраструктури. Однак військові експерти заохочують не впадати в розпач, бо ракети у ворога закінчуються, а російська агресія заохочує українців єднатися та допомагати ЗСУ.

Великий Київ у Google News

підписатися