Експерименти з альтернативними дієтами: чому кето чи “огіркова” дієти є серцево-судинним ризиком розповів кардіолог

Автор: Любава Лисичкіна
22:17 09.08.2023

Одним з найбільших викликів, який постає перед пацієнтами з хворобами серця, є зниження ваги. Таких дієт, що мають позитивні наслідки для фігури, але негативні для серцево-судинної системи – досить багато. 

Експерименти з альтернативними дієтами: чому кето чи “огіркова” дієти є серцево-судинним ризиком розповів кардіолог

Про це розповів у дописі завідуючий відділенням Центру дитячої кардіології і кардіохірургії Андрій Капталан.

Лікування серцево-судинних захворювань завжди є комплексним, тобто передбачає не лише регулярний прийом медичних препаратів, а й зміну звичного способу життя. І на цьому шляху одним з найбільших викликів, який постає перед пацієнтами з хворобами серця, є зниження ваги.

За словами медика, на жаль, дуже часто стандартні методи контролю калоражу їжі та фізичної активності “не підходять” багатьом пацієнтам, в першу чергу через те, що схуднення відбувається досить повільно. І “завдяки” вільному доступу до інтернету пацієнти починають експериментувати з альтернативними методами зниження ваги, популярними дієтами, які дають швидкі результати. Але чи забезпечують вони позитивний вплив на серце?  

Зараз однією з найпопулярніших є так звана кето-дієта (скорочено від кетогенної), нагадав Капталан. Ідея полягає у тому, щоб вживати, в основному, продукти з високим вмістом жирів і мінімум продуктів з білками та вуглеводами. Це дозволяє досягти стану “кетозу”, коли організм отримує енергію, розщеплюючи не вуглеводи, а жири.

Звичайно, вплив на організм та наслідки цієї дієти відразу почали досліджувати лікарі з усього світу. Доведено, що такий вид харчування підвищує рівень холестерину в крові, у тому числі “поганий”. Серед груп з однаково високим серцево-судинним ризиком удвічі більше пацієнтів пережили гострі судинні події (інфаркт, інсульт), порівняно з групою, що дотримувалась звичайної низькокалорійної дієти.

“Таких дієт, що мають позитивні наслідки для фігури, але негативні для серцево-судинної системи – досить багато. Наприклад, повне виключення з раціону будь-яких м’ясних продуктів. Або ще гірше – ті, при яких асортимент продуктів сильно збіднений, і особливо – зведений до одного продукту. Так, і зараз є пацієнти, які дотримуються “огіркової”, “яблучної”, “кавунної” дієти”, – пояснює кардіолог.

Зрозуміло, що при такому харчуванні людина не отримує потрібних мікроелементів (калію, магнію, вітамінів), що є життєвонеобхідними для роботи серця. І потім їх дефіцит проявляється порушеннями ритму серця (перебоями, відчуттями “завмирання”, нападами неритмічного серцебиття).

Також зараз і в Україні, і в світі збільшується кількість людей, які або задля схуднення, або з життєвих принципів, дотримуються веганства, тобто не споживають тваринних жирів у будь-якому вигляді. Доведено, що при такій дієті знижується рівень “хорошого” холестерину, альбуміну, що теж мають надважливі функції для серцево-судинної системи. Їх низький рівень може спричиняти дисфункцію ендотелію судин, запальні реакції всередині їх стінок, а це є одним із найперших ризиків у виникненні артеріальної бляшки.

“Резюмуючи, хочу ще раз звернути вашу увагу, що інформація щодо здоров’я, яку ми отримуємо через інтернет, не може замінити повноцінної консультації лікаря. Тому обирати дієту та починати схуднення бажано після консультації, а також під контролем дієтолога, ендокринолога і обов’язково – кардіолога, регулярно здаючи аналізи та проводячи ЕКГ, Ехо-КГ, тест з навантаженням”, – зазначив Капталан.

До слова, скільки води повинна пити вагітна точно знають фахівці столичного пологового.

Великий Київ у Google News

підписатися