“Дзеркало російської революції” поклали фейсом на тротуар: дошку із Львом Толстим зняли з будинку

Автор: Любава Лисичкіна
00:02 07.06

На київській площі, що носить ім’я Льва Толстого, з 1978 року містилася бронзова анотаційна дошка з барельєфом письменника (скульптор Наталя Дерегус). Проте нині артефакт “приземлився” попід стіною обличчям вниз.

“Дзеркало російської революції” поклали фейсом на тротуар: дошку із Львом Толстим зняли з будинку
Про це розповів відомий києвознавець Михайло Кальницький.
 
“Очевидно, ця акція передує можливому перейменування площі та відповідної станції метро (хоча офіційну процедуру зміни назви поки що відклали на невизначений термін). Сподіваюся, що міські служби встигнуть прибрати дошку в надійне місце, перш ніж вона потрапить до торговців кольоровими металами”, – пише Кальницький.
 
Стосовно назви площі та прилеглої вулиці Льва Толстого (колишньої Караваєвської) він говорить, що свого часу їх прив’язали до начебто історичної адреси перебування Льва Толстого в Києві. На Караваєвській, 9 дійсно у 1890-і роки мешкало подружжя Кузминських – Олександр та Тетяна (уроджена Берс). Тетяна Андріївна була свояченицею Льва Толстого та, скільки відомо, вважалася прототипом Наташі Ростової, а риси її чоловіка, відомого судового діяча, можна впізнати в образі Олексія Кареніна. Досі на фасаді цього будинку висить охоронна дошка “Будинок, в якому перебував Лев Толстой”.
Проте останнє твердження є фейком. За словами Кальницького,   єдиний приїзд письменника до Києва відбувся в червні 1879 року, задовго до того, як подружжя Кузмінських оселилося в нашому місті.
 
“Чи так вже необхідно уникати даного найменування? Зрозуміло, що російська агресія проти України, котра супроводжується кривавими злочинами, створює відповідний емоційний фон. Утім, як виявилося, рашисти не поділяють погляди письменника-гуманіста. Ще наприкінці березня один пікетувальник у Москві вийшов з плакатом – цитатою з Льва Толстого. Його затримали, а в офіційному протоколі інтерпретували цитату як “призыв к свержению действующей власти”… – додає києвознавець.
 
Як відомо, Зеленський заявив, що деякі країни підштовхують Україну до закінчення війни на невигідних для Києва умовах.
 

Великий Київ у Google News

підписатися