Про це розповів історик, голова експертної топонімічної комісії Києва Олександр Алфьоров.
Історія його збереження неймовірна.
Понад 40 років він був окрасою будинку у німецькому містечку Оберстдорф. а загадкова пані на ньому зачаровувала членів великої сімʼї та друзів.
Власниця будинку Катерина Шалль не знала, хто зображений на портреті, і вирішила почати пошук через Інтернет. Так вона вийшла на Музей Гетьманства.
Моєму батькові було 15 років. У місцевій газеті він побачив оголошення про те, що в Оберстдорфі ліквідується якесь домогосподарство. Батько збирав марки, тому вирушив на пошуки рідкісних екземплярів – а раптом би знайшов. Але натомість побачив картину, що просто стояла за дверима. Його одразу вразили кольори та жінка, яка була на ній зображена. Батько запитав у спадкоємців, що буде з картиною. Господар відповів: Можете забрати, інакше картина опиниться на смітнику”, – розповіла вона виданню Marie Claire.
Хлопець приніс портрет додому та повісив у своїй дитячій кімнаті. Портрет провисів там останні 40 років, доки його не помітила його донька.
Як і батько, я закохалася в картину з першого погляду. Кольори, квіти, прикраси та харизма жінки – це якась магія. Я повісила портрет у своїй квартирі, і всі, хто приходив до мене, були також вражені. Майже кожен гість запитував, хто це та яку історію приховує картина. На той час я зовсім нічого не знала про жінку, яка на ній зображена. Вирішила розпочати власне дослідження. Завдяки функції пошуку зображень Google я знайшла музей у Києві та дізналася багато інформації про людину з картини”, – ділиться жінка.
Портрет гетьманівни Єлизавети був дуже відомий серед української діаспори. Його намалювала Ольга Мордвінова і з нього було виготовлено в еміграції поштівки. Гетьманівна в українському вбранні асоціювалась з українками на чужині.
Читайте також: Картина повернулась до Музею Ханенків через 77 років після викрадення нацистами
Нагадаємо, на початку 2020-го в Україну повернулась картина Віктора Цимбала “Голод-33”.