Право на купівлю та носіння даних спецпристроїв регламентується Наказом МВС України № 379 від 13.06.2000 р., згідно з яким лише деякі громадяни – співробітники правоохоронних органів, учасники кримінального судочинства, депутати Верховної Ради України та низка інших категорій мають легальний доступ до травматів.
Водночас питання самозахисту для пересічного населення завжди актуальне, що призводить до дискусії щодо розширення доступу громадян до спецпристроїв, що розглядаються. Щоб краще зрозуміти можливі наслідки позитивного рішення з цього питання, варто розглянути ключові особливості травматичної зброї.
Ключові характеристики травматів
- Нелетальність. Гумова куля, у разі застосування пістолета або револьвера згідно із встановленими правилами, не здатна завдати важких каліцтв.
- Ефективність – у разі серії точних пострілів нападника з високою ймовірністю вдасться зупинити.
- Багато моделей травматів можна носити потай. Як правило, вони відносно легкі та підходять для щоденного носіння.
- Пістолет дає можливість відбитися від кількох нападників завдяки великому боєзапасу.
- Спецпристрій можна вибрати у двох калібрах – 9 мм P.A. чи .45 Rubber. Таку можливість пропонує магазин “Мисливська зброя” на сторінці https://zbroya.store/zbroya/travmatichna-zbroya/.
Переваги та ризики широкого доступу населення до травматичної зброї
Головним позитивним наслідком лібералізації доступу громадян до травматів стане більш повна можливість реалізації їх права на самозахист. Крім того, населення рідше вдаватиметься до самооборони за допомогою, наприклад, ножів, що може зменшити кількість летальних випадків внаслідок самооборони.
Але є й ризики:
- Наявність на руках великої кількості травматів неминуче призведе до зростання кількості випадків їхнього незаконного застосування, у т. ч. у звичайних побутових конфліктах. Можна припустити, що для багатьох наявність зброї під рукою може стати спокусою та призвести до необдуманих дій.
- Незважаючи на те, що травмат має статус нелетальної зброї, це актуально лише у разі його правильного застосування – дотримання безпечної дистанції та заборони стрільби в найбільш уразливі частини тіла – голову, шию, пах. Власник зброї, який слабо розуміється на її сильних і слабких сторонах, може ненавмисно завдати тяжкої шкоди здоров’ю нападника або навіть вбити його.
- Завжди залишається ризик, що “гумостріл” потрапить до рук непідготовленої людини, наприклад дитини, що може призвести до непоправимого. Також можна спрогнозувати почастішання крадіжок спецпристроїв у законних власників для подальшого їх кримінального застосування.
- Деякі люди можуть бути надмірно самовпевнені як у власних стрілецьких навичках, так і можливостях своєї зброї, що може штовхати їх на необдуманий ризик із непередбачуваними наслідками. Неозброєний громадянин часто краще усвідомлює можливі наслідки своїх дій і, наприклад, без необхідності не прогулюватиметься вночі у небезпечних районах міста.
Підведемо підсумки
Потребу населення в ефективному засобі самозахисту не можна ігнорувати, проте ризики, що виникають внаслідок широкого доступу до “гумострілів”, також істотні. Тому питання лібералізації доступу до травматичної зброї потребує виваженого, комплексного підходу і, швидше за все, має вирішуватися поетапно.