Дослідники космосу вивчали пісок та створили карту дюн на Марсі

Вражаючі піщані дюни пустелі Алгодонес у Каліфорнії допомогли дослідникам з Техаського університету A&M створити першу базу даних складних дюн на Марсі, пише Alpha Centauri.

Висота піщаних дюн на Марсі коливається від 1,8 до 122 метрів.

Супутникові знімки та дані з безпілотника показали, що ці дюни пересуваються зі швидкістю близько 0,61 м на рік — удвічі повільніше, ніж дюни в Сахарі”, — розповідають Alpha Centauri

Повільний рух дюн пояснюється розрідженою марсіанською атмосферою: тиск на Марсі становить лише 0,6% від земного. Найсильніші потоки піску зафіксували у регіонах Syrtis Major, Hellespontus Montes та North Polar Erg, де переміщення дюн може змінити ландшафт за лічені роки.

Для визначення складу піску команда застосувала спектроскопію у діапазоні видимого та короткохвильового інфрачервоного випромінювання (VSWIR), що дозволяє розкрити спектральні характеристики мінералів

Алгоритм MICA, розроблений USGS, підтвердив: яскраві пилові басейни швидше прогріваються, що сприяє активнішому руху дюн.

Польові вимірювання проводилися у листопаді 2022 року, і отримані дані підтверджують, що марсіанські дюни мають суттєву схожість з тими, які ми бачимо на Землі.

Результати дослідження допомагають удосконалити моделі руху піску та покращують розуміння людьми марсіанського середовища. А це є важливим фактором для планування майбутніх космічних місій.