Домедична допомога під час проживання горя: важливі поради, особливо у поминальні дні

Автор: Любава Лисичкіна
18:29 10.05

Корвалтаб, корвалмент, гліцисед, ново-пассіт – це не ліки. І великої користі від них людині в горі не буде, це більше заспокоює того, хто дає ліки. А на голодний шлунок вони ще й можуть викликати нудоту та блювоту за рахунок ефірних олій.

Домедична допомога під час проживання горя: важливі поради, особливо у поминальні дні
 Автором цих рекомендацій, які цитує Всеукраїнська Спілка Парамедиків, є Наталія Лелюх 
 
Отже, якщо з вами поруч людина проживає горе і ви маєте змогу і право їй допомогти, але не маєте медичної освіти, то:
 
  • Ваше завдання бути поруч, вислуховувати і залишатися в спокої і при холодному розумі. Тілесно контактувати (обіймати, заколисувати, погладжувати) ви маєте право лише при бажанні і дозволі іншої людини.
  •  Якщо людина раніше постійно вживала якісь ліки – простежте, щоб вони були вчасно прийняті (ліки від тиску, від діабету, від хронічних хвороб). Тому що загострення хвороби, високий тиск чи больовий синдром ніяк не допоможуть в проживанні горя.
  • Не вимагайте від людини в гострому горі повноцінно їсти, але пропонуйте воду, солодкий чай з лимоном, можливо солодку газовану воду. Важливо пити, інакше будуть обмороки.
  • Під час похоронних ритуалів, якщо ви не медик, НІЯКИХ ліків давати не треба. Те, що ви можете дати: корвалтаб, корвалмент, гліцисед, ново-пассіт – це не ліки! І великої користі від них людині в горі не буде, це більше заспокоює того, хто дає ліки. А на голодний шлунок вони ще й можуть викликати нудоту та блювоту за рахунок ефірних олій.
  •  Можете дати людині (старше 12 років) таблетки валеріани, але пам’ятайте, що ефект настає відстрочено і супроводжується сонливістю. Можна використовувати 3-4 таблетки на добу. Препарат не можна поєднувати з алкоголем.
  •  Не пропонуйте гідазепам всім, щоб “заспокоїти”. Препарат приймається дорослими по 20-50 мг одноразово як денний транквілізатор, він до речі не має вираженого снодійного ефекту. Його можна дати одноразово, особливо в перший – другий день від дії травмуючого фактору, коли людині треба зібратись і щось пережити, або вирішити юридично-паперові питання. Гідазепам підсилює ефект алкоголю та снодійних, але сам по собі снодійним не є. Постійний прийом призначає лише лікар. Вагітним і годуючим – не можна.
  •  Важливо, щоб людина, яка проживає горе спала. Для цього є снодійні на основі або мелатоніну (працюють не дуже) або на основі доксиламіну (сонміл, донорміл, соннікс) які продаються без рецепту. Можете запропонувати ці препарати для полегшення засинання. Препарат майже не працює у людей з важким ПТСР.
  • В якості одноразових заспокійливих можна використати краплі з бромом та фенобарбіталом (барбовал, валокардін), вони мають легкий снодійний ефект. Не можна поєднувати з алкоголем.
  •  Під час поховання люди можуть втрачати свідомість, особливо якщо не їли, мало пили води і мають супутні хвороблиі стани. Якщо ви маєте одноразові герметично запаковані серветки з нашатирним спиртом – можете їми скористатися. Брати з собою в карман скляну бутилочку з нашатирним спиртом і ватку на кладовище не треба. Буде смердіти всім і ще й опіків наробите.
  • Людину, яка втратила свідомість (але дихає і має сердцебиття) треба перевести в безпечне положення на боку і чекати повернення свідомості. Тормошити, бити по щоках, плескати водою – не потрібно. Якщо людина не приходить в свідомість і ви бачите інші ознаки погіршення стану – викликайте швидку.
 

Великий Київ у Google News

підписатися