У Національному художньому музеї України представили унікальний експонат — «Жіночий портрет» Владислава Галімського (1898). Цю картину, вкрадену під час Другої світової війни, повернули до музею завдяки зусиллям команди музею та Служби зовнішньої розвідки України. Це перший твір із колекції НХМУ, який вдалося повернути після його незаконного вивезення в роки війни.
Про це повідомляє МКСК.

Пошук картини тривав роками. У 2018 році її виявили на аукціоні в Штутгарті (Німеччина).
Після ретельного аналізу опису, розмірів і порівняння з довоєнними фотографіями музей підтвердив, що це втрачений твір. НХМУ звернувся до МКСК та Інтерполу України, розпочавши офіційне розслідування.
«Ми роками шукали кожну втрачену картину, перевіряли всю доступну інформацію. Коли побачили цей твір на аукціоні в Штутгарті, з’явилася надія. Аукціони не хотіли співпрацювати, але справжній прорив стався, коли ми передали дані Службі зовнішньої розвідки», — розповіла директорка музею Юлія Литвинець.
Музей давно працює над поверненням творів, втрачених під час Другої світової війни. Тоді з його фондів вивезли понад 65 тисяч експонатів — картини, графіку, скульптури, бібліотечні фонди, декоративно-ужиткове мистецтво та архіви.
Наразі повернули лише 262 твори. Ці втрати особливо болісно відгукуються сьогодні, коли Україна знову втрачає культурну спадщину через російську агресію. Кожен повернений твір — це символ національної пам’яті й незламності.
«Аукціон був напівлегальним, а покупець — анонімним. Ми з’ясували, що це громадянин Білорусі, пов’язаний із режимом Лукашенка, який знав, що купує викрадену картину. Ми простежили шлях картини після аукціону, знайшли покупця і після довгих перемовин повернули твір до музею», — розповів представник Служби зовнішньої розвідки Олег Александров.
Зараз «Жіночий портрет» експонується в НХМУ і буде доступний для огляду протягом місяця, нагадуючи про важливість збереження культурної спадщини та співпраці між музеєм і державними інституціями.
Також відвідувачі можуть побачити цифрову реконструкцію виставки «Український портрет XVII–XX століть» 1925 року, де картина Галімського була вперше показана публіці. Завдяки сучасним технологіям можна «прогулятися» залами тієї експозиції, відчути її атмосферу та краще зрозуміти значення повернутого шедевра в українському мистецтві.

Читайте також: На гостини у минуле: у Музеї просто неба з’явиться автентичний український шинок
Нагадаємо, у найближчу неділю Міжнародний день музеїв – куди піти безкоштовно.