До Дня захисника та захисниці України – передісторія свята

Автор: Тетяна Ніжинська
10:47 14.10.2021

14 жовтня – день, в якому кожний може знайти свій привід для святкування. В цій даті злилося і суто православне свято, і історичний день українського козацтва, й ще зовсім нове державне свято України. Коли і за яких обставин 14 жовтня вперше оголосили святом і яку спадкоємність можна відстежити у ньому – про це читайте далі…

До Дня захисника та захисниці України – передісторія свята

Свято православне

Історія саме православного свята Покров Пресвятої Богородиці сповнене таємниць. Достеменно невідомо, коли воно з’явилося та якій події приурочене. Існує щонайменше три цілком ймовірні версії.

Перша посилається на те, що свято має візантійське коріння. Мовляв Київська Русь перейняла традицію його святкування з Константинополя. Згідно цієї версії свято приурочене дню пам’яті святого Романа Солодкоспівця. За легендою святий так щиро молився Богородиці, що вона з’явилася йому у сні, після чого Роман отримав неймовірно гарний голос, а ще написав акафіст Пресвятої Богородиці (свого роду гімн-прославлення).

День захисника та захисниці України – Покрова Пресвятої Богородиці – День українського козацтва – день УПА
Покрова Пресвятої Богородиці, фрагмент. Джерело: ukranews.com

Читайте також:Хрещення Русі: легенди та факти про перших київських християн

Друга версія появи свята зводиться до того, що жодного візантійського коріння тут немає. Начебто князь Андрій Боголюбський збудував храм Покрова на Нерлі та започаткував свято навіть не маючи відповідного дозволу від київського митрополита.

І, нарешті, третя версія знову ж таки відкидає візантійську традицію, але відсилає нас не до Андрія Боголюбського, а до його діда – Володимира Мономаха. Начебто саме він запровадив традицію свята, яку одразу ж підхопили у Києво-Печерському монастирі ще на початку ХІІ століття.

День захисника та захисниці України – Покрова Пресвятої Богородиці – День українського козацтва – день УПА
Кадр з фільму «Вогнем і мечем». Джерело: Youtube

Читайте також:Майдан Незалежності: як захаращений ліс перетворився на головну площу країни

Свято козацьке

Набожність українського козацтва є загальновідомою. Шанобливо ставлячись до всіх православних свят, козаки все ж виокремлювали Покрову Святої Богородиці. Цей день був особливим через те, що козаки вважали Матір Божу своєю захисницею.

Саме на 14 жовтня призначалася Велика нарада, на якій обиралися старшини, а подекуди й гетьмани. А ще в цей день козаки розробляли плани на майбутнє. Про ставлення козаків до небесної покровительки  говорить й той факт, що переживаючи найбільшу трагедію свого життя – руйнування Запорозької Січі, козаки рушали за Дунай з іконою Богоматері у руках.

Таке особливо шанобливе ставлення з боку козаків призвело до того, що в народі свято 14 жовтня почали називати Козацькою Покровою. А уже за часів незалежності Леонід Кучма загадав про козаків та про їх внесок у становлення української державності. У 1999 році другий президент запровадив свято День українського козацтва.

День захисника та захисниці України – Покрова Пресвятої Богородиці – День українського козацтва – день УПА
Жінки у складі ВСУ. Джерело: Міноборони

Читайте також:Незалежні! Як українці здобули своє свято і коли святкували?

Свято захисників

Починаючи з 2014 року в Україні особливо активно стали обговорювати питання запровадження суто українського свята захисника Вітчизни. Радянська дата – 23 лютого вже не сприймалася в суспільстві. Пошуки нового дня в календарі привели президента Петра Порошенка до думки, що можна вмістити в одну дату аж три свята: православне, козацьке і військове.

Разом з тим дехто схиляється до думки, що Петро Порошенко обрав 14 жовтня ще тому, що ця дата вважається днем заснування УПА. Українська повстанська армія біла створена 14 жовтня 1942 року.

Так чи інакше, але з 2014 року в країні почали на офіційному рівні відзначати День захисника України, а з 2015 року 14 жовтня стало вихідним днем.

На цьому здавалося б довга передісторія свята мала би закінчитися, однак свою сторінку вписала в нього й нова влада. Народна депутатка ІХ скликання Марина Бардіна, від партії «Слуга народу» у липні 2021 року запропонувала законопроєкт, щодо перейменування свята. На думку депутатки у питаннях захисту Батьківщини має бути гендерний баланс. Ідею підтримали 317 депутатів, тож цього року ми вперше відзначаємо «День захисника та захисниці України».

Великий Київ у Google News

підписатися