Деякі елементи вдалося зібрати – дослідник мозаїки пожежникам на ВДНГ розповів, як її відновити після недбалого знищення

Автор: Оксана Тупальська
18:31 03.07.2023

Мозаїчне панно 1977 року, присвячене пожежникам, яке через недбалість знищили під час реконструкції колишнього павільйону протипожежної безпеки, можна відновити. Однак після цього йому слід надати охоронний статус. Про це розповів дослідник архітектури, автор проєкту Ukrainian Modernism Дмитро Соловйов,

Деякі елементи вдалося зібрати – дослідник мозаїки пожежникам на ВДНГ розповів, як її відновити після недбалого знищення

Деякі елементи мозаїки вдалося зберегти, розповів кореспонденту УП Соловйов. 

“Десь мають бути рештки. Можна знайти, куди їх вивезли. Плюс ми з друзями зібрали деякі втрачені елементи. Це мозаїка з плитки. Тобто матеріал доступний і доволі недорогий. Є якісні фотографії – можна буде її відтворити без особливих труднощів”, – сказав Соловйов.

Дослідник додав, що до нього особисто в запрошенням допомогти з реставрацією не зверталися, однак додав, що має досвід повернення втрачених пам’яток такого роду. У 2022 році збили мозаїку у Макарові. Там оголошували збір коштів, та тепер відновлюють з реставраторами.

Водночас, коли розбите панно на ВДНГ повернуть, Соловйов захоочує надати йому охоронний статус:

“Я з Мінкультом вже не перший рік цю справу підіймаю, і на круглі столи ми ходили до Ткаченка, і зі співробітниками Департаменту охорони культурної спадщини Мінкульту я спілкувався. Пропонував їм облікувати всі твори монументального мистецтва України, надати особливий статус, не обов’язково пам’ятки, бо неможливо всім мозаїкам надати статус національні пам’ятки, а просто статус, щоби вони юридично були закріплені, і вже не так просто було б їх знищувати”, – сказав дослідник мистецтва.  

Зважаючи, що весь Виставковий центр на ВДНГ має охоронний статус, то казати, що під час його знищення не було порушено закони країни не можна, додав Соловйов. А ще рекомендував поставити інші мозаїки на баланс міста або установ, аби для того, аби з нею будь-що робити, необхідно було питати про дозволи. 

“Взагалі в останні роки було знищено тисячі об’єктів (в Україні – прим.), а якщо враховувати не тільки мозаїки, а й барельєфи, вітражі, то, я думаю, і більше”, – сказав Дмитро Соловйов. 

Нагадаємо, після повідомлення про необхідність відновити історичну мозаїку на ВДНГ МКІП опублікувало коментар: “На жаль, цей павільйон та панно не мали статусу об’єкта культурної спадщини, тому задіяти норми закону щодо виконавців демонтажних робіт МКІП не може”. Також вони розповіли, що поспілкувались з архітекторами, істориками, пам’яткознавцями, мистецтвознавцями й митцями для того, щоб зрозуміти, які є можливі варіанти подальших дій. 

Також у центрі столиці досі руйнується мозаїчне панно “Українська пісня” створене 1967 року на стіні будинку по вулиці Богдана Хмельницького, 26, навпроти Оперного театру.

Великий Київ у Google News

підписатися