Деякі люди приймають забагато знеболювальних, покладаються на сумнівні джерела інформації щодо показань і приймають не ті ліки, або несвідомо приймають декілька знеболювальних препаратів одночасно.
При головному болю, застуді з підвищеною температурою тіла люди часто одразу приймають безрецептурні знеболювальні засоби, такі як парацетамол або нестероїдні протизапальні засоби (НПЗЗ), говорить лікар-дієтолог Олег Швець.
При правильному застосуванні (при дотриманні інструкцій та за рекомендацією лікаря) ці препарати можуть бути безпечними та ефективними для полегшення болю.
Швець наводить результати дослідження, опублікованого у 2018 році, яке виявило, що 15% з понад 1300 учасників опитування перевищували добову дозу НПЗЗ, а більшість учасників не усвідомлювали, що всі препарати, які вони приймали, були НПЗЗ.
Такі дії може призвести до серйозних побічних ефектів, від гострого болю у животі та нудоти до серцевого нападу та інсульту.
Десять важливих речей, які важливо знати про знеболювальні препарати.
Парацетамол зазвичай є кращим вибором для лікування лихоманки. Він знижує температуру і полегшує незначні болі, підвищуючи больовий поріг організму і регулюючи температуру тіла. Крім того, м’якше впливає на організм, ніж нестероїдні протизапальні препарати.
НПЗЗ зазвичай вважаються більш ефективними для полегшення болю, ніж парацетамол. Особливо при запальних болях, таких як біль у м’язах. В той час як парацетамол діє лише на центральну нервову систему, НПЗЗ (аспірин, ібупрофен або напроксен) діють на весь організм, зменшуючи запалення, біль і температуру.
Завелика доза парацетамолу за один прийом або забагато доз, прийняті за короткий час, можуть спричинити небезпечне пошкодження печінки. Тож дотримуйтеся рекомендованих доз препарату на добу (2000 мг парацетамолу) і не змішуйте його з алкоголем, який також перевантажує печінку.
Нестероїдні протизапальні засоби несуть ризики для шлунково-кишкового тракту та серця. Поширені побічні ефекти включають біль у шлунку, печію та здуття живота.
Якщо приймати їх у зависокій дозі або протягом дуже тривалого періоду, можна отримати серйозніші пошкодження, такі як виразка, шлунково-кишкова кровотеча або пошкодження нирок. А неаспіринові НПЗЗ можуть підвищувати кров’яний тиск. Кожен НПЗЗ має різну максимальну дозу, тому уважно читайте інструкцію.
Якщо ви не знаєте, яке знеболювальне використовувати або скільки його приймати, поговоріть з лікарем або фармацевтом. Вони допоможуть прийняти обґрунтоване рішення, запитавши про тип болю та хронічні захворювання, а також перевіривши будь-які потенційні взаємодії ліків.
Існує межа того, наскільки НПЗЗ здатні полегшити сильний біль. Якщо ви приймаєте більше рекомендованої дози або більше одного типу НПЗЗ одночасно, ви збільшуєте ризик побічних ефектів, не отримуючи при цьому додаткового знеболення. Якщо ви відчуваєте, що безрецептурні препарати не допомагають, поговоріть з лікарем або фармацевтом, замість того, щоб приймати їх в більших за рекомендовані дозах.
Якщо ви постійно приймаєте одне й те саме знеболювальне, варто звернутися до лікаря. Наприклад, жінки можуть приймати такі препарати щомісяця під час менструації через м’язові спазми. Іноді біль сигналізує про серйозніші проблеми зі здоров’ям, які краще полегшувати за допомогою ліків, які відпускаються за рецептом, зміни способу життя або і того, і іншого.
Остерігайтеся випадкового передозування комбінованими безрецептурними препаратами. Парацетамол та НПЗЗ часто входять до складу багатьох інших лікарських засобів, таких як ліки від мігрені, пігулки від алергії або універсальні препарати від застуди та грипу. Краще прочитати склад препаратів, перш ніж додатково приймати знеболювальне.
Чергуйте НПЗЗ та парацетамол, щоб впоратися з сильним болем і зменшити побічні ефекти. Якщо ви хворієте на грип або заліковуєте нову травму і потребуєте сильного та тривалого знеболення, почерговий прийом парацетамолу і НПЗЗ, наприклад, ібупрофену, кожні декілька годин може бути безпечним і ефективним способом для того, щоб впоратися з болем, поки симптоми не зникнуть. Переконайтеся, що дотримуєтеся рекомендованих дозувань і часу прийому для кожного препарату.
Пігулки не є єдиною допомогою при болю. Багато НПЗЗ та інших анальгетиків доступні у формі місцевих засобів, таких як креми, гелі або пластирі, і можуть дати аналогічне полегшення без потенційних побічних ефектів для шлунку та кишечника.
Існують також немедикаментозні засоби, такі як грілки для полегшення болю в спині або вправи у воді при артриті. Поговоріть зі своїм лікарем про альтернативні варіанти. Часто вони здатні контролювати біль надійніше, ніж просто прийом ліків.