Державному Гімну – 30 років. Цікаві факти про один із головних символів країни, які ви могли не знати

Автор: Галина Ворона
22:20 15.01.2022

Рівно 30 років тому, 15 січня 1992 року, Верховна Рада затвердила музичну редакцію Державного гімну, що знайшло своє відображення у Конституції України. “ВК” зібрав найцікавіші факти про головну музичну композицію країни.

Державному Гімну – 30 років. Цікаві факти про один із головних символів країни, які ви могли не знати
Світлодіодне освітлення

Що ви могли не знати про один із головних символів країни

  • Вірш “Ще не вмерла Україна” Павло Чубинський написав восени 1862 року у Києві,  у домі купця Лазарева на вулиці Великій Васильківській, 122.
  • Павло Чубинський був звинувачений шефом поліції в авторстві: “возмутительных песен и прокламаций”, “за вредное влияние на умы простолюдинов”. У 23-річному віці він був висланий на проживання під наглядом поліції в Архангельську губернію саме за авторство славетного вірша.
  • Автор музики Михайло Вербицький спочатку написав музику для гітари, а вже згодом адаптував її для хору.
  • Гімн України був вперше публічно виконаний 10 березня 1865 року у Перемишлі під час концерту, присвяченому пам’яті Тараса Шевченка.
  • Лише Іван Франко та Леся Українка визнали “Ще не вмерла Україна” як національний гімн.
  • Після проголошення незалежної Української держави в січні 1918 року пісня “Ще не вмерла Україна” звучала як національний гімн при УНР (Українська Народна Республiка), ЗУНР (Західноукраїнська Народна Республiка), Гетьманаті та Директорії.
  • Хоча протягом національно-визвольних змагань “Ще не вмерла Україна” звучала як гімн, однак офіційне затвердження вона одержала лише 15 березня 1939 року – як гімн Карпатської України.
  • Коли постало питання гімну в роки Радянського Союзу, “Ще не вмерла Україна” одразу відкинули. Керівництво вимагало, аби в новому гімні стверджувалося що Україна – держава, що входить до складу СРСР, що вона там “між рівними – рівна, між вільними – вільна” та обов’язково повинна згадуватися комуністична партія, яка веде Україну до “світлого майбутнього”.
  • Автором радянського гімну для УРСР став Павло Тичина з віршем “Живи, Україно, прекрасна і сильна”, що існував у 1949-1991 рр.
  • За пропозицією колишнього президента України Леоніда Кучми перша строфа гімну була змінена:”Ще не вмерла України і слава, і воля”.

Читайте також: Апаратура підвела. Депутатам Київради довелося акапельно заспівати гімн України (ВІДЕО)

Великий Київ у Google News

підписатися