Депресія та дефіцити нутрієнтів: лікар-дієтолог розповіла про взаємопов’язанність похмурості та їжі

Автор: Любава Лисичкіна
05:21 14.05.2023

Хронічний дефіцит цинку може призводити до депресії. Цинк знаходиться у великих концентраціях у мозку і активно витрачається нервовою системою та бере участь у метаболізмі серотоніну.

Депресія та дефіцити нутрієнтів: лікар-дієтолог розповіла про взаємопов’язанність похмурості та їжі Фото: ілюстративне

За словами лікарки-терапевта, дієтологині Тіани Фіалкової, післяпологові депресії часто пов’язані з дефіцитом цинку та надлишком міді.

Дефіцит вітаміну Д.

Дослідження показують, що у пацієнтів з депресіями нижча щільність кісткової тканини та висока частота переломів стегнової кістки. Як тут не згадати біблійне: «похмурий дух сушить кістки».

Дефіцит фолієвої кислоти також супроводжується депресивною статистикою. При дефіциті ФК відбувається порушення вироблення гормонів сератоніну та норадреналіну.

Що цікаво, тому в 90% випадків у таких пацієнтів буває резистентність до терапії антидепресантами.

Прийом 5-НТР, крім депресій, знижує інтенсивність панічних атак, нездоровий апетит у вечірній час (оскільки він нерідко пов’язаний з вечірнім дефіцитом серотоніну) і активізує кишкову моторику (корисний при деяких видах запорів).

У разі лікування депресії приймати препарат краще вранці та вдень, а не перед сном (як при вирішенні питання з якістю сну). Схему лікування призначає лікар.

Прийом EPA-DHA покращує метаболізм серотоніну та дофаміну в нейронах. У пацієнтів з депресіями індекс омега-3 завжди знижений, а низький рівень DHA та омега-3 кислот на тлі високого рівня омега-6 – доведений фактор ризику розвитку депресій.

Прийом пробіотиків доведено підвищує конгнітивні функції, знижує «витрату» організмом будматеріалів для серотоніну. Пробіотики є важливою частиною допоміжної терапії депресивних станів.

Обов’язковий прийом вітаміну С та магнію – також важливі нутрієнти у терапевтичній схемі при депресії.

Фіалкова також зазначила, що існують продукти, які при вихідно пошкодженому кишечнику можуть мати нейротоксичний ефект на головний мозок і викликати ослаблення пам’яті, «туман у голові», розсіяність, головний біль, депресивні стани.

Основне із цього списку:

  • кінцеві продукти глікації (солодке в першу чергу)
  • надлишок омега 6 ПНЖК
  • трансжири та насичені жири
  • аспартам та глютамат натрію
  • глютен
  • казеїн (білок молочних продуктів).

Відомо, як пити каву: київська дієтологиня розповіла про голодний шлунок, діабет, рак, серце.

 

Великий Київ у Google News

підписатися