Ми зараз мешкаємо в Києві, де 9 тисяч років тому почав відступати льодовик. Після того 9-5 тисяч років тому почали формуватися ґрунти. Вся сучасна природа утворилася починаючи від 5 тисяч років тому. До того поверхня була товстішою. Те, що ми маємо зараз, утворилося після льодовика. Якщо ґрунт знищити, не думайте, що він відтвориться дуже швидко, – каже Олексій Василюк, голова ГО Українська природоохоронна група, м.н.с. Інституту зоології м.І.І. Шмальгаузена НАН України.
Олексій наводить приклад дослідження, яке проводили на Харківщині – на звільненій від ворога території в національному парку «Кам’янська січ». Там відбирали проби ґрунту на ділянках, де не було вибухів, а також там, де вони були.
Там, де не було – в пробі ґрунту на 5 см близько 5 тисяч особин мікроорганізмів 70-ти видів, а там, де був вибух – 2-5 живих організми одного-двох видів. Очевидно, що між 2-5 одиниць і 5 тисяч така величезна прірва. Є винятки, що з тисяч і тисяч щось одненьке вижило. Але загалом зупиняється ґрунтоутворення.
Знищення ґрунту спостерігають як там, де були прильоти, так і в місцях, де проводили розмінування. Адже небезпечну знахідку підірвали, щоб від неї не загинула людина, однак шкідливі речовини після вибуху пішли у ґрунт та знищили все живе.
Відбувається ерозія, всі важливі моменти прискорюються. Ґрунт змивається в річку або розкладається. Бо що таке ґрунт – це залишки рослин, що складаються з кисню, водню, вуглецю та азоту. Наше тіло з того самого складається. І тому коли припиняється процес ґрунтоутворення, він починає руйнуватися, – пояснює Олексій.
Мовляв, теоретично, коли відбувається розмінування можна говорити про очищення території, проте практично, в перспективі років – ні. Наслідки російських злочинів відобразяться на добробуті не одного покоління українців у майбутньому.
Колись рослини забрали вуглець з атмосфери і накопичили в собі. А коли ґрунт руйнується, все вивільняється. Розщеплюється і вивільняється в атмосферу. І врешті просто втрачається. А за визначенням втрата родючого шару ґрунту – це опустелювання.
Дії росіян на території України почали називати екоцидом. І це комплекс обставин: зумисна агресія та атака на території і об’єкти, які не мають військового призначення, дії без врахування потреб довкілля та негативний вплив не на тижні чи місяці, а на десятиліття та століття.
Чому Женевськими конвенціями передбачено вести бойові дії таким чином, щоб не знищувати довкілля? – Тому що це дуже близько до теми зброї масового ураження. Те, що робить росія – забруднення і нищення довкілля – це дуже на рівні зі шкодою від ядерної, хімічної, бактеріологічної зброї (кожна з них є забороненою – прим.). Це перетворення нашої території на непридатну для існування, – зазначає Олексій Василюк.
Варто пригадати публікацію “ВК” про цивільних жителів Київщини, які повстали проти ворога взимку та навесні 2022 року. За даними ООН від початку повномасштабного вторгнення у Київському регіоні ворог забрав життя та травмував понад 1500 людей. У 127 населених пунктах були зафіксовані втрати серед цивільних.