Деокупація Київщини: вибухи та розмінування роблять мертвою родючу землю, де колосилась пшениця

Автор: Оксана Тупальська
11:08 Сьогодні

Минуло понад 2 роки з часу деокупації Київщини, проте неможливо сказати, що поля, де вирощували зерно, очистилося від наслідків обстрілів та замінувань. Бо ґрунтам потрібні тисячі років, аби відновитися, сказали кореспонденту “Великого Києва” природоохоронці.

Деокупація Київщини: вибухи та розмінування роблять мертвою родючу землю, де колосилась пшениця

Ми зараз мешкаємо в Києві, де 9 тисяч років тому почав відступати льодовик. Після того 9-5 тисяч років тому почали формуватися ґрунти. Вся сучасна природа утворилася починаючи від 5 тисяч років тому. До того поверхня була товстішою. Те, що ми маємо зараз, утворилося після льодовика. Якщо ґрунт знищити, не думайте, що він відтвориться дуже швидко, – каже Олексій Василюк, голова ГО Українська природоохоронна група, м.н.с. Інституту зоології м.І.І. Шмальгаузена НАН України.

Олексій наводить приклад дослідження, яке проводили на Харківщині – на звільненій від ворога території в національному парку «Кам’янська січ». Там відбирали проби ґрунту на ділянках, де не було вибухів, а також там, де вони були.

Там, де не було – в пробі ґрунту на 5 см близько 5 тисяч особин мікроорганізмів 70-ти видів, а там, де був вибух – 2-5 живих організми одного-двох видів. Очевидно, що між 2-5 одиниць  і 5 тисяч така величезна прірва. Є винятки, що з тисяч і тисяч щось одненьке вижило. Але загалом зупиняється ґрунтоутворення.

Знищення ґрунту спостерігають як там, де були прильоти, так і в місцях, де проводили розмінування. Адже небезпечну знахідку підірвали, щоб від неї не загинула людина, однак шкідливі речовини після вибуху пішли у ґрунт та знищили все живе.

Відбувається ерозія, всі важливі моменти прискорюються. Ґрунт змивається в річку або розкладається. Бо що таке ґрунт – це залишки рослин, що складаються з кисню, водню, вуглецю та азоту. Наше тіло з того самого складається. І тому коли припиняється процес ґрунтоутворення, він починає руйнуватися, – пояснює Олексій.

Мовляв, теоретично, коли відбувається розмінування можна говорити про очищення території, проте практично, в перспективі років – ні. Наслідки російських злочинів відобразяться на добробуті не одного покоління українців у майбутньому.

Колись рослини забрали вуглець з атмосфери і накопичили в собі. А коли ґрунт руйнується, все вивільняється. Розщеплюється і вивільняється в атмосферу. І врешті просто втрачається. А за визначенням втрата родючого шару ґрунту – це опустелювання.

Дії росіян на території України почали називати екоцидом. І це комплекс обставин: зумисна агресія та атака на території і об’єкти, які не мають військового призначення, дії без врахування потреб довкілля та негативний вплив не на тижні чи місяці, а на десятиліття та століття.  

Чому Женевськими конвенціями передбачено вести бойові дії таким чином, щоб не знищувати довкілля? – Тому що це дуже близько до теми зброї масового ураження. Те, що робить росія – забруднення і нищення довкілля – це дуже на рівні зі  шкодою від ядерної, хімічної, бактеріологічної зброї (кожна з них є забороненою – прим.). Це перетворення нашої території на непридатну для існування, – зазначає Олексій Василюк.

Варто пригадати публікацію “ВК” про цивільних жителів Київщини, які повстали проти ворога взимку та навесні 2022 року. За даними ООН від початку повномасштабного вторгнення у Київському регіоні ворог забрав життя та травмував понад 1500 людей. У 127 населених пунктах були зафіксовані втрати серед цивільних.

Великий Київ у Google News

підписатися