Яке сьогодні релігійне свято
17 грудня відзначається пам’ять святої Варвари Іліопольської
За народним календарем, 17 грудня – День святої Варвари. Цього дня намагалися не працювати. Дозволялося лише шити і вишивати. Вірили, що у вироби, виготовлені 17 грудня, впліталися божественні частинки.
Святій Варварі молилися переважно жінки, щоб вона захистила їхніх дітей від хвороб, а самих жінок – від несправедливості з боку чоловіків і свекрухи.
День працівника державної виконавчої служби України
День працівника державної виконавчої служби України – професійне свято працівників виконавчої служби Міністерства юстиції України, яке відзначається в країні з 2009 року.
Щорічно під час заходів, присвячених даті, відзначається, що діяльність цієї сфери спрямована на дотримання принципів законності, справедливості та гуманізму і створює основу для розвитку України як сучасної правової держави.
Міжнародний день захисту секс-працівників від насильства і жорстокості
17 грудня кожного року у світі відзначається Міжнародний день захисту секс-працівниць від насильства і жорстокості. З ідеєю введення такого дня виступила міжнародна організація Sex Workers’ Rights Advocacy Network, а обрати відповідним днем саме 17 грудня запропонувала порноактриса, повія та сексолог Енні Спрінкл.
Спочатку подія була проголошена днем вшанування пам’яті жертв вбивці з Грін Рівер, що у Вашингтоні. У 2001 році у Венеції вперше відбувся Всесвітній конгрес працівників сексуальної індустрії, на якому вони обговорювали складнощі сфери своєї діяльності та шукали шляхи розв’язання проблем.
У цієї дати, покликаної звернути увагу суспільства на проблеми, пов’язані з жорстокістю і насильством, яким нерідко піддаються працівники сфери сексуальних послуг, є своя традиція, що отримала назву «Марш червоних парасольок» (March of the Red Umbrellas). Цього дня всі небайдужі до проблеми дискримінації секс-працівників виходять на вулиці з червоними парасольками.
Червона парасолька є символом захисту від жорстокості стосовно жінок, які заробляють проституцією, з боку міліції, сутенерів, клієнтів і лукавого суспільства. Вперше червона парасолька як символ опору з’явилась 2001 року у Венеції на Першому всесвітньому конгресі секс-працівників.
Пам’ятні дати
1538 – Папа Римський Павло III відлучив від церкви англійського короля Генріха VIII
1777 – Франція визнала незалежність англійських колоній у Північній Америці
1790 – у Мексиці знайшли камінь з календарем ацтеків
1897 – на Харківському паровозобудівному заводі збудували перший український паровоз
1903 – Орвілл Райт здійснив перший у світі політ на літаку, важчому за повітря, сконструйованому ним разом зі своїм братом Вілбуром. Політ тривав 12 секунд
1917 – Українська Центральна Рада отримала урядову телеграму з Петрограда від Ради Народних Комісарів, в якому наголошувалося, що уряд радянської Росії “визнає Українську Народну Республіку”
1917 – розпочав роботу Всеукраїнський з’їзд робітників, солдатських та селянських депутатів, який підтримав Українську Центральну Раду
1926 – проведено перший всесоюзний перепис населення
1962 – відбувся перший виступ Beatles на телебаченні
1986 – у Кембриджському госпіталі вперше в історії медицини здійснено одночасне пересадження серця, печінки та легенів
1989 – на телеканалі FOX (США) показано першу серію мультсеріалу Сімпсони
1992 – депутати Федеральних зборів Чехословаччини прийняли постанову про припинення з 1 січня 1993 року існування Чехо-Словацької Федеративної Республіки
1998 – США та їх європейський союзник Великобританія завдали авіаційних ударів по Іраку у зв’язку з його відмовою співпрацювати зі спеціальною комісією ООН
2008 – Журнал Time оголосив обраного президента США Б. Обама Людиною 2008 року
Сьогодні народилися
- 1525 – Джованні да Палестрина, італійський композитор
- 1749 – Доменіко Чимароза, італійський композитор, один із найяскравіших представників опери
- 1830 – Жуль де Гонкур, французький письменник
- 1866 – Євген Буковецький, український живописець, ініціатор створення Товариства художників імені К. Констанді
- 1887 – Йозеф Лада, чеський графік, ілюстратор творів Ярослава Гашека
- 1903 – Ерскін Колдвела, американський письменник
- 1908 – Юрій Шевельов (Шорох), славіст-мовознавець, історик літератури, письменник, критик, академік Національної академії наук України
- 1946 – Юджин Леві, канадський письменник, співак, комедійний актор
- 1975 – Міла Йовович, французька та американська актриса українського походження (уродженка Києва)
Православна церква 17 грудня вшановує пам’ять святої Варвари Іліопольської. Вона є заступницею вагітних жінок і тих, хто молиться про здоров’я дітей. Інші назви свята: “Варвара”, “Варвара – ночі урвала”, “Варварини морози”, “Заваруха”, “Бабине свято”. У цей період за старих часів наступали сильні морози.
З давніх-давен існують погодні прикмети на цей день:
- яка погода на Варвару – таку ж слід очікувати на Різдво;
- вдарив мороз – він простоїть найближчі дні;
- мороз відступив – урожай льону буде хорошим;
- червоний захід сонця – наступний день буде морозним;
- нічне небо без зірок – до відлиги.
Що сьогодні не можна робити
У наших пращурів існувало повір’я, що з дня Варвари Дід Мороз по землі починає гуляти, і від його подихів все навколо покривається інеєм. Тому народ без особливої потреби на вулицю не виходив, щоб не замерзнути.
Жінки в будинках порядок наводили, прали, їсти готували. А ось ткати або прясти на Варвару заборонялося, хто не слухався, того могло веретено заколоти.
Іменини у Дмитра, Анастасії, Кіри, Миколи, Олександра та Уляни.