День боротьби з тероризмом, Усікновення глави Іоанна Предтечі. Визначні дати 11 вересня: прикмети, заборони, звичаї

Автор: Галина Ворона
09:59 11.09.2021

11 вересня у світі відзначають День боротьби з тероризмом, День надання першої медичної допомоги, в Україні – професійне свято у кінематографістів і спортсменів. Православні вшановують пам’ять святого Іоанна Хрестителя. З днем ангела сьогодні можна привітати Яна, Олесю, Івана, Іоанна, Ісакія.

День боротьби з тероризмом, Усікновення глави Іоанна Предтечі. Визначні дати 11 вересня: прикмети, заборони, звичаї Фото: Таня Кучеряшка
Світлодіодне освітлення

Всесвітній день боротьби з тероризмом 

У 2001 році 11 вересня стався терористичний акт у Нью-Йорку та Вашингтоні, коли літаки з терористами врізалися у вежі-близнюки та Пентагон. Загальна кількість загиблих – 2 996 людей. В пам’ять про жертв терактів з 2008 року 11 вересня щорічно відзначають Всесвітній день боротьби з тероризмом.

Всесвітній день надання першої медичної допомоги

З 2000 року Всесвітній день надання першої медичної допомоги проводиться щорічно в другу суботу вересня. Ініціатором його проведення виступають національні організації – члени Міжнародного руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця.

Основне завдання при наданні першої медичної допомоги полягає в тому, щоб найпростішии медичними заходами врятувати життя потерпілому, зменшити його страждання і попередити розвиток можливих ускладнень.

Вже давно відомо про існування так званої золотої години –  часу, коли можна надати найбільш дієву першу допомогу. Саме в такі моменти людина, що потрапила в несподіване критичне становище, перебуває між життям і смертю. Пояснюється це тим, що максимальні компенсаторні функції організму людини, при виникненні раптових і серйозних ушкоджень, можуть ефективно підтримувати стабільний стан приблизно протягом однієї години.

День українського кіно

Професійне свято працівників кінематографі відзначається з 1996 року в другу суботу вересня.

Перша українська кінозйомка відбулася у вересні 1896 року в Харкові, де фотограф Альфред Федецький зняв кілька хронікальних сюжетів, а в грудні він же влаштував перший кіносеанс у Харківському оперному театрі.

У 1922 році було засновано Всеукраїнське фотокіноуправління, яке реконструювало одеське і ялтинське підприємства, а в 1928 році запустило Київську кінофабрику (майбутню Київську кіностудію ім. О. Довженка). У 1930 р в Україні створено перший звуковий фільм “Симфонія Донбасу”, документальну стрічку режисера Д. Вертова.

Українська кіношкола відома у всьому світі іменами Олександра Довженка та Івана Кавалерідзе, Марка Донського, Сергія Параджанова, Леоніда Бикова, Леоніда Осики, Івана Миколайчука та багатьох їхніх послідовників. Упродовж останніх років в український кінематограф прийшло нове покоління кіномитців.

День фізичної культури і спорту України

Це свято почали відзначати з 1994 року. Його головна мета – залучення населення України до занять спортом і фізкультурою, а також – пропаганда активного здорового способу життя.

Європейські види спорту, такі як футбол і боротьба, почали поширюватися в Україні з кінця 19 століття. Багато перемог здобули українські спортсмени, виступаючи в різних видах спорту у складі збірних команд СРСР. Легендами українського спорту є: стрибун Сергій Бубка, футболісти Олег Блохін та Ігор Бєланов, відмічені “золотим м’ячем” як кращі футболісти Європи.

Всього українськими спортсменами було завойовано понад чотирьохсот олімпійських медалей. І сьогодні нове покоління продовжує успішно виступати на світових спортивних аренах.

В українських навчальних закладах у цей день, або напередодні, організовуються всілякі конкурси і змагання з фізичної культури і спорту. Ще одна з традицій даного свята – вшанування ветеранів українського спорту.

Свято ласкавого звернення

Сьогодні найвдаліший привід подарувати близькій людині трохи ніжності і тепла “просто так”. Тому можна сміливо використовувати в розмові ласкаві і ніжні слова, не боячись виявити свою симпатію. Також потрібно просто проявити трохи більше терпимості до тих, хто тебе оточує.

Свято ласкавого звернення – це привід прожити в комфортній атмосфері на один день більше, ніж іноді дозволяють обставини. Для закоханих свято є днем вільних проявів ніжності, коли можна злегка “знехтувати” умовностями і не соромитися існуючих відносин.

Усікновення глави Іоанна Предтечі

Це друге велике свято після свята Богоматері. Християнська церква згадує, як загинув великий пророк – людина, яка хрестила самого Ісуса Христа. На згадку усікновення глави святого Іоанна Хрестителя Церквою встановлене свято і суворий піст, як вираз скорботи християн про насильницьку смерть великого Пророка. У цей день також вшановують покійних воїнів.

Цього дня діють дуже суворі заборони: не можна брати до рук гострих предметів, оскільки це нагадує про мученицьку смерть святого; різати круглі за формою продукти: кавун, капусту, круглий хліб, так само як і продукти червоного кольору; грати весілля, проводити вінчання і хрестини; не можна веселитися, танцювати. 

Вважалося, що у цей день закінчується справжнє літо і починається “бабине літо”, яке триває до 22 вересня. На свято Усікновення глави Іоана Предтечі селяни збирали коренеплоди та коріння цілющих трав, якими лікували головні болі та безсоння.

Прикмети цього дня

  • Якщо болить голова, то необхідно помолитись Іоанну Предтечі, і біль відступить.
  • Іван Пісний прийшов, літо червоне забрав.
  • Лебідь летить до снігу, а гусак до дощу.
  • Гуся побачити в небі – до дощу, лебедя – до снігу.
  • Шпаки довго не відлітають – до сухої осені.
  • Багато граків – сонячна погода триватиме ще довгий час.

Великий Київ у Google News

підписатися