Давні борги ЖКГ: правила для списання за позовною давністю

Автор: Марія Супрун
10:53 23.11.2021

Ця стаття присвячена боргам за ЖКГ, яким більше 3-х років. Зараз це питання дуже актуальне, оскільки теплові мережі розгорнули активну компанію подання позовів до суду, періоди заборгованості в яких перевищують строки позовної давності. І після отримання такого позову із суду є шанс оскаржити та списати борги саме зараз.

Давні борги ЖКГ: правила для списання за позовною давністю

Адвокат Олег Лой пояснив правила, які існують для списання боргів за комунальні послуги за позовною давністю.

Правило 1. Списати борги за позовною давністю можливо лише за подання позову до суду з боку комунальних служб до боржника про стягнення цієї заборгованості. Ці борги списати за бажанням боржника неможливо, на взаємні мирні угоди комунальні служби не йдуть. Подавати самому позов до суду про списання комунальних боргів за позовною давністю також безперспективно. У подібних позовах боржникам відмовляють, оскільки позовна давність застосовується не за бажанням боржника, а коли через них через суди намагаються стягнути борги в примусовому порядку. Саме тому радійте, коли отримали позов від тепломереж або інших організацій про стягнення заборгованості. Отримавши позов, є право списати борги зараз.

Правило 2. Щоб списати борги за комунальні послуги щодо позовної давності, потрібно подати до суду письмову заяву про застосування позовної давності. За бажанням суд немає права застосовувати позовну давність. Позовна давність за борги, яким більше 3-х років, застосовується лише якщо боржник про це просить. Якщо боржник не вимагає застосування позовної давності і це не треба-отже не треба і суду. І з Вас стягують борг у повному обсязі.

Правило 3. Дотримуйтесь термінів – все потрібно робити вчасно. Отримавши із суду позов, потрібно відреагувати на нього письмово та у строк, вказаний судом. Це зазвичай 10 або 15 днів з моменту отримання ухвали (ухвали) суду про відкриття провадження у справі. Якщо Ви трохи пропустили цей термін, але ще немає рішення суду про стягнення заборгованості з Вас-не страшно, подавайте заяву про застосування позовної давності прямо зараз. Якщо Ви отримали рішення суду, з яким не згодні, то у Вас 30 днів з моменту його отримання (у деяких випадках 20), щоб його оскаржити або переглянути і заявити про застосування строку позовної давності. Що ж робити, якщо вже є рішення суду і Ви вже не заявили про застосування позовної давності? Якщо Ви його отримали поштою або на руки, минуло вже більше 30 днів з цього моменту, то Ви пропустили свій шанс списати борги по позовній давності. Терміни-найважливіше у цих суперечках. І вони не залежать від Вашого бажання чи наявності коштів на даний момент. Той, хто це пам’ятає, той досягає успіху.

Але перш ніж засмучуватися з цього приводу, переконайтесь, чи отримали це рішення всі боржники, з яких стягувався борг. Якщо ні – у Вас з’явився шанс на списання боргу ЖКГ за позовною давністю, але від імені боржника, який не отримав рішення суду. Якщо Ви не отримували рішення раніше, але довідалися про нього зараз, то Ви зможете відновити термін на його оскарження або перегляд. А далі письмово заявити про застосування строків позовної давності. І це не залежить від того, коли було ухвалено рішення.

Правило 4. Як розраховується строк позовної давності. Термін позовної давності, за який Вам можуть списати борги за комунальні послуги, це період заборгованості більш ніж 3 останні роки від дати, коли на Вас подали позов до суду. Це означає, що борги за 3 останні роки від дати подання позову до суду з Вас все одно стягнуть, якщо, звичайно, у Вас немає інших приводів з ними сперечатися. Іншими приводами можуть бути факти, що це борги не Ваші, а попередніх власників, або нараховані вони не на ту площу або не на ту кількість осіб, зареєстрованих у приміщенні. Але про це окремо. При цьому борги за решту періоду Вам спишуть. І вважається цей період саме з дати, коли на Вас звернулися до суду з позовом. Не плутати з датою, коли ви дізналися про це. Дата, коли ви дізналися, значення не має. Як правило, тепломережі та інші комунальні служби стягують борги лише зараз за періоди з 2013 року, з 2015 року. Ось і порахуйте яку суму заборгованості Ви можете просто списати. 

Нагадаємо, кияни заборгували понад 4,8 млрд грн за тепло і гарячу воду.

Великий Київ у Google News

підписатися