Цифрового армагеддону в Україні не відбулось — академік

Автор: Любава Лисичкіна
20:41 29.07.2022

90% хакерських угруповань росіян, які беруть участь у кібервійні проти України, належать до силових структур – насамперед це головне розвідувальне управління генштабу росіян, ФСБ і служба зовнішньої розвідки.

Цифрового армагеддону в Україні не відбулось — академік Фото: Ілюстративне
Про це розповів директор Фізико-технічного інституту НТУУ «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» член-кореспондент НАН України Олексій Новіков. 
 
За його словами, загрози у кібернетичному просторі еволюціонують та удосконалюються. Так, розрізняють чотири групи носіїв загроз у кібернетичному просторі та чотири періоди їх дій. З 1975 року і по наш час – дії неорганізованих аматорів. З 1980 року – дії організованих хакерських угруповань. З 1998 – дії кіберутворень, які фінансуються державою, а починаючи з 2010 року – період застосування кіберзборої та дії кібервійськ.
 
Як зауважив вчени, сформувалась і географія загроз у кібернетичному просторі. За даними корпорації Microsoft, у 2020 – 2021 роках найбільше хакерських атак зафіксовано з РФ – 58%, Північної Кореї – 23% та Ірану – 11%. Більшість хакерських атак було спрямовано проти Сполучених ШтатівАмерики – 46%, України – 19% (друге місце!) та Великої Британії – 9%.
 
Новіков зауважує, що за останні десять років Україна зазнала і відбила десятки потужних кібератак. Найбільш відомими, за словами академіка Новікова, були атака на інформаційну систему «Вибори» під час виборів президента у 2014 році, атака троянською програмою BlackEnergу на низку обленерго у грудні 2015 року тощо.
 
Олексій Новіков навів дані Держспецзв’язку, згідно з якими 90% хакерських угруповань росіян, які беруть участь у кібервійні проти України, належать до силових структур – насамперед це головне розвідувальне управління генштабу росіян, ФСБ і служба зовнішньої розвідки.
 
“Незважаючи на всі зусилля росіян, національна система кібербезпеки України виявила високу стійкість, здатність реагувати на надзвичайні події, засвідчила професійність кадрового складу, – констатував Олексій Новіков. – Цифрового армагеддону в Україні не відбулось”.
 
Успішність України у кібервійні з росіянами, як наголосив учений, пояснюється багаторічною працею з побудови та зміцнення національної системи кібербезпеки – від початку її створення 30 років тому до рішення РНБО щодо утворення кібервійськ України.
 
До слова, ректор КПІ вважає, що виграти війну можуть не лише солдати на полі бою, а й передові технології.  

Великий Київ у Google News

підписатися