Дослідження показало, що забруднення повітря пов’язане з мутаціями ДНК, що призводять до раку легенів
Про це ідеться у матеріалі The Guardian.
Забруднення повітря пов’язують із низкою мутацій ДНК, які сприяють розвитку раку легких. Про це свідчать результати дослідження, проведеного серед людей, яким діагностували це захворювання, незважаючи на те, що вони ніколи не курили тютюн.
Результати дослідження, проведеного серед онкологічних хворих по всьому світу, допомагають пояснити, чому серед людей, які ніколи не курили, зростає частка людей, які хворіють на рак. Цю тенденцію дослідники називають «актуальною і зростаючою глобальною проблемою».

Професор Людмил Александров, старший автор дослідження у Каліфорнійському університеті в Сан-Дієго, сказав, що дослідники спостерігали «проблемну тенденцію», але не зрозуміли її причини.
“Наше дослідження показує, що забруднення повітря тісно пов’язане з тими ж типами мутацій ДНК, які ми зазвичай пов’язуємо з курінням”, – сказав він.
Вчені проаналізували весь генетичний код пухлин легень, видалених у 871 людей, які ніколи не курили, в Європі, Північній Америці, Африці та Азії в рамках дослідження Sherlock-Lung. Вони виявили, що чим вищий рівень забруднення повітря в регіоні, тим більше мутацій, що викликають рак і сприяють розвитку раку, були присутні в пухлинах жителів.
Забруднення повітря дрібними частинками було особливо пов’язане з мутаціями у гені TP53. Раніше вони були пов’язані з курінням тютюну. Люди, які зазнавали більш сильного забруднення повітря, також мали більш короткі теломери, захисні нитки ДНК, що знаходяться на кінцях хромосом, які часто порівнюють із ковпачками на шнурках. Теломери мають тенденцію коротшати з віком, тому передчасне вкорочування теломер інтерпретується як ознака швидкого старіння.
“Це невідкладна і зростаюча глобальна проблема, над вивченням якої ми працюємо”, – сказала доктор Марія Тереза Ланді, епідеміолог, яка брала участь у дослідженні в Національному інституті раку США в Меріленді.
Зі зменшенням куріння в багатьох частинах світу, включаючи Велику Британію і США, люди, які ніколи не курили, становлять велику частку хворих на рак легенів. Поточні оцінки показують, що 10-25% випадків раку легенів зараз діагностуються у тих, хто ніколи не курив. Майже всі є формою раку, відомої як аденокарцинома.
Рак легень залишається основною причиною смерті від раку у всьому світі. Щорічно у світі діагностується близько 2,5 млн нових випадків. Понад мільйон смертей відбувається в Китаї, де куріння, забруднення повітря та інші забруднювачі довкілля є факторами.
Нещодавні дослідження показали, що найвищі показники аденокарциноми, пов’язані із забрудненням повітря, були у Східній Азії. Хоча у Великій Британії випадків було набагато менше, вони все одно склали понад 1100 нових діагнозів на рік, виявили вчені.