Чи є у вас інсулінорезистентність: як і чому організм перестає реагувати на інсулін, а клітини починають «голодувати»

Автор: Любава Лисичкіна
18:52 19.03

Цей стан буває прихований. Нерідко люди недооцінюють змін у своєму стані або ігнорують набір зайвої ваги, особливо в ділянці живота. Але інсулінорезистентність – це не лише проблеми з вагою 

Чи є у вас інсулінорезистентність: як і чому організм перестає реагувати на інсулін, а клітини починають «голодувати» Фото: ілюстративне

Про це розповіла лікарка-дієтолог Світлана Фус.
 
Малорухливий спосіб життя, харчування фастфудом, вживання солодких і тонізувальних напоїв замість води – характерні риси сучасного способу життя. Це відображається на зовнішньому вигляді та на здоров’ї людей у всьому світі. Зростає зайва вага, молодшають захворювання, що пов’язані з порушенням обміну речовин, частіше можна почути таке поняття як резистентність до інсуліну.

Раніше вважалося, що інсулінорезистентність – це проблема людей старше 50 років, і більшість становили жінки. А зараз, на жаль, зростає число випадків інсулінорезистентності серед підлітків та молоді. До 30% дорослого населення вже мають таку проблему…

Чому так відбувається

Після будь-якого приймання їжі до крові потрапляє глюкоза. У відповідь на це підшлункова залоза виробляє гормон інсулін. Саме він регулює концентрацію глюкози в крові і транспортує її до клітин організму, де вона слугує джерелом енергії.

Коли людина їсть багато солодощів або п’є солодкі напої, до яких входить цукор, часто їсть нашвидку, особливо продукти з високим глікемічним індексом, то інсулін виробляється в надлишку, пояснює дієтолог.

Якщо таке відбувається часто і регулярно, з часом клітини втрачають чутливість до цього гормону. Організм перестає реагувати на інсулін, клітини не можуть отримувати і використовувати глюкозу та починають «голодувати». А глюкоза, яка не зуміла потрапити до клітини, перетворюється на жир, який відкладається навколо внутрішніх органів та в ділянці живота.

Подібний стан називається інсулінорезистентністю. Українською англійське «resist» означає «чинити опір». Тобто клітини організму протидіють інсуліну…

Коли вже треба починати хвилюватися з приводу підвищення ризику появи інсулінорезистентності, а може й цукрового діабету 2 типу?

Тоді коли:

  • окружність талії більше 80 см у жінок та 94 см у чоловіків⁣⁣
  • наявність зайвої ваги, при якому надлишок жирової тканини відкладається переважно в області живота і верхньої частини тулуба – абдомінальне ожиріння.⁣⁣⠀
  • проявлення великої кількості папілом на шиї та в інших частинах тіла.
  • потемніння шкіри на ліктях, під пахвами.

⁣⁣⁣⠀
Дуже часто інсулінорезистентність йде в парі з підвищеним холестерином, гіпотериозом, синдромом полікістозних яєчників, синдромом виснаження надниркових залоз і тд, говорить Фус.⠀
⁣⁣⠀
Лікарка рекомендує: якщо у вас є хоча б один симптом – вам потрібно перевірити, чи нема у вас інсулінорезистентності, бо вона – передвісник діабету типу 2. ⁣⁣⠀

До слова,  що ви знаєте про холестерин: переконливих доказів того, що він підвищує ризик захворювань серця та судин немає.

Великий Київ у Google News

підписатися