Що робити, якщо ти боїшся налякати малечу, але більше не можеш стримуватись, пояснила психологиня фонду Голоси дітей Юлія Міцна.
У період війни наші психологічні ресурси часто вичерпуються. Мама може плакати, переживаючи особисті труднощі або відчуваючи важкість від відповідальності за дітей та їх безпеку. А інколи й без видимої конкретної причини: у деяких випадках часті сльози є індивідуальною особливістю нервової системи та емоційною регуляцією матері.
За словами психолога, здатність матері відкрито виражати свої почуття може навіть зміцнювати зв’язок з дитиною.
Чому мамі варто не приховувати свої сльози
- Навчити дитину розуміти та приймати свої емоції та при цьому не засуджувати себе за них — одна з важливих задач, що стоять перед батьками. Дитина, яка бачитиме, що мама не соромиться своїх сліз, і сама розумітиме, що емоції — це нормально. Адже як дитина зрозуміє, що виражати емоції через сльози не соромно, якщо мама ніколи цього не робить? Щобільше, у неї не складеться шкідливої асоціації, що сльози — прерогатива дітей, а в міру виростання, їх треба придушувати.
- Законсервована негативна емоція — все одно відчувається. Ви будете роздратовані й агресивні. А діти завжди відчувають настрій батьків і можуть звинувачувати у ньому себе. Сльози мами, які вона може зрозуміло прокоментувати, навіть підсилять відчуття безпеки у дитини, адже вона зрозуміє, що відбувається. В іншому випадку вона буде бачити, що мама злиться, тривожиться, або сумує: і відчуватиме власну провину. Цей негатив не буде проговорений і призведе до непорозумінь.
- Якщо жінка часто стримує сльози, це може вилитися у проблеми: і емоційні, і фізичні. Невиражені емоції можуть спричинити стани тривоги, агресії чи депресії, а фізична напруга – м’язові судоми, головний біль, вегетативні розлади, безсоння.
Плакати можна, але важливо — пояснювати це дитині доступними їй словами.
Пояснення маминих сліз можуть виглядати так:
- Іноді люди плачуть, коли їм важко. Сьогодні мама відчуває сум/біль/тривогу, але це не твоя провина. Я люблю тебе і все буде добре.
- Коли я дуже втомлена, сльози допомагають мені відчути себе краще. Дякую тобі за те, що ти поряд. Ти — захисник мого серця.
- Мамі зараз боляче через ______, та все скоро владнається. Дай-но я тебе обійму.
А ось так краще не відповідати, щоб не травмувати дитину:
- Це через тебе мама завжди плаче, ти постійно мене доводиш до сліз!
- Ти нікого не любиш, не жалієш, тобі все одно на мати!
- Дай мені спокій, зараз не до тебе, хіба не бачиш, що мені погано?!
- Не важливо, чому я плачу. Ти ще маленький, все одно не зрозумієш.
До слова, “ВК” писав про кілька прийомів, як подолати стрес та привести в норму свій психологічний стан.